Pyšní-li se vaše zahrada bazénem, jistě nenecháváte nic náhodě a na zimu se o něj řádně postaráte. Po náročné letní sezoně si to rozhodně zaslouží. Jak tedy zazimovat bazén, kdy začít a jak postupovat? Následující řádky vám prozradí více.
Kdy se do toho pustit?
Není snadné odhadnout dobu vhodnou pro zazimování bazénu. Důvod? Příručky sice tvrdí, že je ideální pustit se do práce před příchodem prvních mrazíků, na druhou stranu upozorňují, že není záhodno zazimování bazénu uspěchat. Když je totiž voda v bazénu ještě příliš teplá, zbytečně dochází k nadměrnému množení bakterií a řas. Jak tedy odhadnout správnou dobu? Rada je jednoduchá – řiďte se teplotou vody v bazénu. Jakmile zde naměříte okolo 13 °C, můžete se bez obav pustit do práce.
Nadzemní bazén
Postup při zazimování bazénu se liší na základě toho, máte-li nadzemní či zapuštěný bazén. Pokud vlastníte první typ bazénu, jeho zazimování je poměrně jednoduchou záležitostí. Zjednodušeně řečeno postačí, když vypustíte bazén, omyjete fólii a obvodovou konstrukci postupně demontujete. Kromě toho je dobré vyčistit písek ve filtrační jednotce a „vdechnout život“ zrezivělým místům kovového pláště. Ideální volbou je zejména vodou ředitelná barva, jež nejen, že dodá konstrukci svěží vzhled, ale také je šetrná k životnímu prostředí. Chcete-li bazén narychlo schovat a nemáte času nazbyt, pak určitě sáhněte po acetonové barvě ve spreji.
Zapuštěný bazén
Jestliže máte zapuštěný bazén, jeho čištění probíhá poněkud diametrálním způsobem. Obecně však platí, že co by majitelé máte dvě možnosti: Buď vodu v bazénu ponecháte, znovu ji pročistíte a bez obav si budete užívat vodních radovánek, anebo vodu vypustíte a napustíte novou. Záleží pouze na vás, kolik času chcete zazimování bazénu věnovat. Ať už však zvolíte kteroukoliv variantu, je nutné použít speciální zazimovací prostředek. Ten zamezuje růstu řas i usazování vápenatých sedimentů na povrchu bazénu, což vám pak usnadní následující čistění.
V průběhu zazimování bazénu nezapomeňte zbavit jeho dno a stěny od veškerých nečistot. Pročistěte také pískový filtr, a poté se pusťte do zazimování samotné vody. Tu nejprve ošetřete chlorovým roztokem, a poté proveďte zpětný proplach filtrace. Nezapomeňte také upustit vodu a dejte pozor, aby vytvořený led nepoškodil některou součástku bazénu. Poté můžete vodu zakonzervovat pomocí dávky přípravku na zimu a vodu mechanicky promíchejte. Následuje přikrytí bazénu plachtou a zazimování filtračního systému.
Na co ještě nesmíte zapomenout?
Žijete-li na místě, kde v zimě naměříte okolo –20 °C, rozhodně odpojte motor a čerpadlo a obojí do léta uskladněte na suchém a teplém místě. Je také vhodné pořídit si speciální plováky, které jsou úhlopříčně rozloženy na hladině a chrání stěny bazénu před poškozením v období, kdy led pracuje a rozpíná se. Na konec přes bazén natáhněte zimní plachtu. Jejím úkolem je zejména zabránit znečištění bazénu během zimního období.
Pokud se na zazimování bazénu necítíte dostatečně způsobilí, nebojte se oslovit odborníka. Ten vám s celým procesem jistě rád pomůže a na další sezonu budete mít bazén jako ze škatulky.
Tagy: Bazény, Podzim, Podzimní péče, Zahrada, Zahradní stavby, Zazimování bazénu