Bazén se vám na jaře odmění, pokud ho správně zazimujete

Bazény, ZAHRADA, Zahradní stavby Autor: 1 komentář

Stejně jako připravujeme k zimnímu spánku zahradu, je třeba před počátkem zimy věnovat péči i bazénu. Během příští sezóny nám pak přinese stejně příjemné zážitky jako letos.

A co je vůbec při správném zazimování bazénů důležité?






Správná doba na zazimování

Majitelé bazénů si často myslí, že se zazimováním mohou začít v době, kdy se už v sezoně nebudou koupat. Rozhodující je ale pokles teploty bazénové vody stabilně pod 12 °C. Pakliže bazény zazimujeme při vyšší teplotě vody, riskujeme, že ji bude nutné vypustit a připravit novou. Když bazén naopak zazimujeme příliš pozdě nebo zapomeneme vypustit vodu z veškeré technologie, může voda zamrznout a napáchat velké škody.

Příprava bazénu na zimu

  • Z bazénu musíme odstranit nečistoty ze dna i stěn. To nejlépe zvládne bazénový vysavač.
  • Nezapomeňte pečlivě propláchnout také pískové filtry.
  • U bazénů s fólií upustíme přibližně 2/3 vody, z plastových bazénů a z bazénů s keramickým obkladem vypustíme všechnu vodu.
  • Abychom zabránili tvorbě řas, nalijeme do zbývající vody roztok, který zajistí konzervaci vody.
  • Jestliže se bazén nachází tam, kde teploty klesají až pod -15 °C, je lepší motor a čerpadlo odpojit a uložit ho na teplé a suché místo. Běžně však stačí vypnout centrální vypínač.
  • Abychom zabránili popraskání hadic a trubek v čerpadle a filtrační nádobě, je potřeba z nich vypustit všechnu vodu.

Plachta chrání před světlem i bakteriemi

Během zazimování bazénu nesmíme zapomenout na zakrytí plachtou (hustou síťovinou). Díky ní se do bazénu během zimy nedostanou nečistoty, a navíc chrání vodu před světlem. Světlo totiž podporuje nežádoucí množení bakterií, řas a mikroorganismů. Plachta zároveň propouští dešťovou vodu a tající sníh, takže se tak nemůže poškodit kalužemi, které na jejím povrchu vznikají.

Jarní uvedení do provozu bude hračka

Správné zazimování bazénu se nevyplatí podcenit. Náležitou přípravu na zimní měsíce si bazén přece zaslouží. Na jaře pro vás pak bude odměnou snazší práce při jeho uvedení do provozu a užijete si naplno radost z koupání. Jestliže máte bazén první rok, můžete pro svůj klid využít pomoc odborníků. Další sezónu se už o svůj bazén hravě postaráte sami.


Tagy: , , , , ,


 

1 Komentář

  1. Ahoj, já vždycky před zimou nasypu do pet láhví trochu písku a nechám ty pet láhve plavat přes zimu v bazénu. Toho písku tam chce dát tolik, aby petka stála ve vodě a písek byl pod úrovní ledu. Takto plavající láhve pak absorbují tlak ledu. Na bazén 7x3m používám asi 10 pet lahví. Bazén mám již pátým rokem a zatím přežil každou zimu.

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist