Vhodné palivo do vašich kamen

INTERIÉR, Topení a vytápění Autor: 1 komentář
Palivo – pelety, biomasa | Foto: fotolia.com

Studené dny o sobě dávají víc a víc vědět, proto nastává ten správný čas na zahájení topné sezony. Vybírat můžete mezi dřevem, briketami, peletami či dřevní štěpkou. Pojďme si nyní všechna tato paliva blíže představit. Věříme, že vám usnadníme rozhodování, čím nakrmit váš kotel či kamna.

Osvědčené je dřevo

Není nic příjemnějšího, než když se vrátíte z venku, kde panuje sychravé nebo dočista zimní počasí, a můžete se doma zahřát u kamen. Jenže abyste si mohli užívat příjemného teplíčka, je třeba něčím „nakrmit“ již zmíněná kamna, případně kotel. První možností je dřevo, jehož hlavní výhodou je zejména to, že je dobře dostupné. Ostatně, posuďte sami: Můžete si ho přivézt z vlastního lesa, objednat na nejbližší pile anebo u specializovaných firem, které ho složí přímo na vašem pozemku.

Chcete-li mít doma opravdu teplo, pak určitě sáhněte po buku, dubu či habru. Nelze však opomenout také jeho příznivou cenu, kdy za prostorový metr zaplatíte kolem 1 500 Kč. Měkké dřevo je dokonce ještě levnější a na jeho koupi vám postačí necelá tisícovka. V neposlední řadě je topení dřevem poměrně ekologickou záležitostí, takže o důvod víc, proč si udělat na zimu jeho pořádné zásoby.

Výhřevné jsou brikety

Velké popularitě se však během chladných dnů těší také brikety. Dřevěné brikety se lisují z třísek, hoblin a pilin, takže nedisponují žádnými pojivy či chemikáliemi, které by mohly znečistit vzduch. Kromě toho se výhřevností hravě vyrovnají hnědému uhlí. Popel z briket navíc můžete zužitkovat jako hnojivo, takže spojíte příjemné s užitečným. Dřevěnými briketami můžete topit jak v kotli, tak v kamnech či krbu, takže je bez obav můžete kombinovat se dřevem. A jaká je jejich cena? Zakoupit je lze od 4 do 5 korun za kilogram, a to podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny.

Uhelné brikety se používají pouze v krbových kamnech či v kotli. Je přitom dobré sáhnout po briketách s co nejnižším obsahem síry. Kvalitní brikety dlouho hoří a zanechávají po sobě minimum popelu, takže investice čítající 7 000 až 7 500 Kč za 1 tunu se rozhodně vyplatí.

Palivo - dřevěné brikety

Palivo – dřevěné brikety | Foto: fotolia.com

Vyzkoušejte dřevěné pelety

Dřevěným briketám se svými vlastnostmi velmi podobají dřevěné pelety. Vyrábějí se ze smrkových pilin a hoblin, aniž by byly použity nějaké chemické příměsi. Používat se však mohou pouze ve speciálně upravených kamnech či kotlích. Paleta tohoto paliva vás přijde na 5 000 až 5 500 Kč.

Dřevní štěpka je jen do kotlů na biomasu

V neposlední řadě můžete sáhnout po dřevní štěpce. Ta je však určena pouze pro majitele kotlů na spalování sypké biomasy. Jedná se o hrubou dřevní frakci, jež vzniká při zpracování kulatiny. V porovnání s ostatními palivy je její výhřevnost nižší. Kompenzací ale může být fakt, že za tunu štěpky zaplatíte zhruba 1 000 Kč.

Nyní nezbývá, než vyrazit na nákup a užívat si příjemně prohřátého bytu či domu. Tato investice za to určitě stojí.


Tagy: , , , , ,


 

1 Komentář

  1. Za sebe mohu doporučit akátové brikety, dříve jsme topili dřevěnými briketami, ale chtěli jsme co nejvíce ušetřit, tak jsme sáhnuli po briketách z tvrdého akátového dřeva. Hřejí jednou tolik a hoří o dost déle než brikety z jehličnanů. Doporučuji!

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist