Zahradní domek na nářadí, aneb když Vám chybí sklep

ZAHRADA, Zahradní domky Autor:

S koncem léta a příchodem podzimu přibývá na zahradách, zahrádkách, políčkách i záhumencích práce spojená s úklidem a přípravou na zimu.

Hrabeme listí, hnojíme půdu, uklízíme zbytky rostlin a celkově chceme mít každý svou zahrádku připravenou na zimu a předpřipravenou na jaro.
Pak napadne první sníh a naše zahrádka odpočívá. Kam ale uložit nástroje, které budeme potřebovat zase až na jaře? Kde dobře uskladnit rýče, motyčky, kolečko nebo třeba krumpáč? Kam uložit na zimu volné květináče, bedýnky a všechny další, pro práci zahrádkáře, tak nezbytné věci?

Protože trendem dnešní doby jsou satelitní městečka a novostavby, kde se staví na základovou desku bez sklepa, stojí před výše uvedenými otázkami stále více lidí. Pokud tedy člověk nemá sklep nebo jinou příhodnou prostoru v domě, pak by měl uvažovat o stavbě nějakého zahradního domečku nebo alespoň přístřešku, kam by mohl na zimu ukládat zahradní nářadí a další věci a nástroje, které bude na zahradě na jaře opět potřebovat.

Dříve lidé zahradní domky na nářadí ani zahradní přístřešky nepotřebovali. U každého stavení se nacházel právě sklep nebo nějaká více či méně nevzhledně vypadající bouda nebo chlívek, do kterých se právě aktuálně nepotřebné nástroje dali uložit. Dnes je tomu však jinak. Chceme, aby vedle našeho dobře vypadajícího domu a upravené zahrady stál zahradní domek nebo zahradní přístřešek, který kromě účelnosti splňuje i estetické požadavky.

Týká se to např. sladění barvy stěn s barvou fasády našeho domu nebo s barvou plotu, ale také typu střechy a v neposlední řadě i barvy a typu střešní krytiny. Našemu oku určitě nelahodí pohled na dům opatřený střechou z tašky „Holandky“ a k němu přilepený zahradní přístřešek, kde je na střeše stará asfaltová lepenka.

Zahradní domek musí splnit naše očekávání

Pokud tedy nemáme sklep ani jiný prostor pro uskladnění zahradního nářadí a nechceme slevit ze svých oprávněných estetických požadavků, musíme uvažovat o stavbě nebo zakoupení zbrusu nového zahradního domku nebo alespoň zahradního přístřešku. Důležitým rozhodnutím ještě před samotnou stavbou či koupí je určení, kam vlastně domek nebo přístřešek postavíme, jaké pro domek připravíme podloží a jaké by měl mít rozměry.

Umístění domečku ovlivňuje jeho životnost i to, jako bude po roce vypadat např. pískovaná lepenka na jeho střeše. Umístěním pod staré stromy vzniká nebezpečí poškození střechy pádem větve nebo celého kmenu. Volba velikosti je také velice důležitá, protože domeček nám může být už příští jaro malý. Může se totiž stát, že si pod stromeček k Vánocům pořídíme třeba zahradní traktor a domeček, kam se dříve bez problémů vešlo všechno nářadí, bude rázem nedostatečný.


Není to jen skladiště na nářadí

Nejlepší inspirací bývá zpravidla to, co vidíme u známých a přátel. Dobře vybrané místo a správný rozměr pak udělá ze zahradního domku nebo přístřešku pevnou a spolehlivou součást naší zahrady. Když domek nebo přístřešek máme, můžeme se celou zimu těšit na jaro, až se příroda probudí ze zimního spánku a my oprášíme na zimu dobře uložené nástroje. Při práci na zahradě pak můžeme ocenit i přítomnost zahradního domku nebo přístřešku ve chvíli, kdy nás neočekávaně překvapí déšť. V neposlední řadě může být zahradní domek nebo přístřešek zdrojem dobrodružství pro naše děti. V letních měsících si s dětmi můžeme třeba zahrát bojovou hru, v rámci které v našem zahradním domku přespíme ve spacáku. Děti tak budou mít zážitek ze spaní mimo domov a my zase jistotu, že pokud by se přihodilo něco nenadálého, je náš dům se vším potřebným vybavením na dosah.

Pravidelná údržba zahradního domku

Když se domek na nářadí nebo přístřešek stal součástí naší zahrady, je také zapotřebí věnovat mu náležitou péči. Dřevěné prvky je dobré alespoň jednou za dva roky opatřit vhodným nátěrem, aby nám tato velice praktická stavba sloužila co nejdéle. Dobré je také pravidelně kontrolovat stav střechy, aby do domečku nebo přístřešku nezatékalo. Důležitou částí péče je i kontrola podloží domku. Základem je, aby podlaha domku nebyla v kontaktu s organickým materiálem. Na závěr lze říci, že zahradní domky na nářadí a zahradní přístřešky jsou velice praktickým a užitečným doplněním našeho domova.


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist