Stavíme zahradní domek

ZAHRADA, Zahradní domky Autor:

Jsou lidé, kteří jsou zruční a dokážou si poradit takřka se všemi pracemi. Hravě zvládnou zedničinu, instalatéřinu, vymalovat byt, zkrátka ovládají devatero řemesel. Málokdo by si asi ale troufl postavit nějaký dřevěný zahradní domek svépomocí



… tak, aby si nakoupil veškeré pouze nahrubo opracované dřevo, spojovací materiál, nástroje a zároveň si nakreslil plány, podle kterých by takovou stavbu realizoval.

Pokud se uváží, že by se někdo pustil do takovéhle činnosti, musel by to být asi vyučený a zkušený truhlář, který by navíc měl přístup k různým strojům na opracování dřeva včetně hoblovačky, protahovačky a dalších. Musel by se orientovat v tesařství, aby u domečku správně udělal střechu a v neposlední řadě i ve střešních krytinách tak, aby dokázal na domeček vhodnou střešní krytinu vybrat a položit.

Na otázku, jak postavit zahradní domek svépomocí od nákupu materiálu až k pokládce střešní krytiny by tedy asi mnoho lidí odpovědět nedokázalo, protože si raděj koupí domek montovaný, který lze sestavit podle přehledného a jasného návodu. Pro drtivou většinu lidí jsou reálné pouze možnosti, že si koupí domek a nechají si ho i smontovat odbornou montážní firmou, nebo že se rozhodnou ušetřit peníze za montáž a s odhodláním se sami pustí do montování.

Stavíme svépomocí

Pokud se tedy rozhodneme pro koupi domku, který si pak budeme montovat sami, domek nám domů přiveze spediční firma, nebo, pokud je menší, si ho můžeme přivést i sami třeba na přívěsu za autem. Jednotlivé díly domku se většinou vyskládané vejdou na jednu normovanou paletu s přesahy danými délkou největších dílů.

První věcí, na kterou je dobré dát si pozor je, aby nám byly dodány opravdu všechny díly tak, abychom mohli zahradní domeček sestavit. Při samotné montáži se pak mohou objevit nepřesnosti v rozměrech jednotlivých dílů. Drobné odchylky jsou možné, ale pokud by se objevily odchylky takového rázu, že by znemožňovali montáž, nebo bychom je museli dodatečně upravovat pomocí nástrojů, které nejsou v montážním návodu, je dobré požadovat výměnu těchto dílů přímo u prodejce.

Důležité je tedy pečlivě si archivovat všechny faktury i účty včetně záručního listu pro případ reklamace. A samozřejmě také zkontrolovat, aby v dodávce nechyběl příslušný montážní návod.

Impregnace je důležitá

Po zkontrolování úplnosti dodávky je čas uvažovat o tom, zda chceme svůj domeček opatřit vhodným impregnačním nátěrem proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu a také speciálním finálním nátěrem. Pokud totiž budeme natírat v rozebraném stavu, dostanou se nátěrové hmoty opravdu do všech záhybů a odolnost domečku bude vyšší, než pokud bychom ho natírali v již smontovaném stavu. Vhodnou a cenově dostupnou impregnací může být impregnace Lignofix, na kterou je dobré navázat nátěrem slabovrstvou ekologickou vodou ředitelnou lazurou Imprenal. Poslední povrchový nátěr by pak mohla zajistit silnovrstvá finální verze lazury Imprenal.

Příprava podkladu

Dále si podle seznamu uvedeném v návodu připravíme všechno potřebné nářadí. Předpokládáme, že už byla vyřešena důležitá otázka podkladu, na kterém bude domek stát. Většinou se doporučuje stavět na štěrkovém podloží nebo na pevné ploše tvořené např. zámkovou dlažbou, betonem nebo dokonce betonovým panelem. Jde totiž o to, aby žádná část domku nebyla ve styku s organickým podložím.

Možností je také přidat pod domek ještě jeden základový rošt např. z hranolů 9x9cm , který se oddělí od podkladu silnou trvanlivou folií nebo asfaltovou lepenkou. Správné položení vodorovného základu – základového roštu – je velice důležité. Předejde se tak zbytečným problémům např. se špatně se otvírajícími a zavírajícími dveřmi a okny.

Stavba zahradního domku není složitá

Nyní můžeme začít se samotnou stavbou. Postupujeme-li přesně podle pokynů v návodu, mělo by být postavení středně velkého domku i pro úplného začátečníka záležitostí maximálně dvou dnů. Do stavění můžeme zapojit i své známé. Rozhodně bychom však měli stavět minimálně ve dvou, protože i při montáži malého domečku je každou chvíli potřeba, aby nám někdo podržel část materiálu nebo podal nářadí.

Při stavbě je třeba ve zvýšené míře dbát na bezpečnost. Týká se to především práce s ostrými nástroji, nebo práce na žebříku. Také se nedoporučuje provádět montáž ve dnech, kdy je silný vítr.
Po dokončení je nutné uklidit nástroje používané při montáži a případně zbylý spojovací materiál. Nyní již můžeme náš domeček začít plně užívat.

Fotogalerie stavby zahradního domku


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist