Čerpadla. Jak si správně vybrat?

ZAHRADA Autor:

Vodní čerpadlo je prastarým vynálezem. A dodnes se člověk bez něho neobejde.

Pokrok se však nedal zastavit, a tak máme na výběr čerpadla se speciálním určením pro zavlažování zahrad, čerpadla pro dopravu vody do domu, ale také čerpadla pro odsávání špinavé vody z jímek i výkopů. A mnohá další…Jak se v čerpadlech vyznat? Jak si vybrat to, které bude věrně sloužit přesně podle našich potřeb?

Vláha pro zahradu

Nejběžnějším zahradním pomocníkem je povrchové čerpadlo. Foto: Tallas

Pro tento účel jsou k dispozici zahradní čerpadla. Nejčastěji jsou používána elektrická čerpadla. Ale ten, kdo potřebuje vyšší výkon a chce dopravovat větší objemy vody na delší vzdálenost, má možnost zvolit benzinová čerpadla. Všechna jsou konstruována tak, aby sloužila k čerpání užitkové a čisté vody ze studen, z přírodních i umělých nádrží a jímek. Snadno se dají přenášet. Svým výkonem jsou vhodná ke kropení pistolí, ale i větší závlahové systémy s několika postřikovači. V případě, že potřebujeme dopravit vodu z větší hloubky, je ideální použít některé tlakové ponorné čerpadlo.  Nejdůležitější prvky každého zahradního čerpadla by měly být z nerezového materiálu. Může to být litina, ušlechtilá ocel nebo i moderní a kvalitní plasty s vlastnostmi kovů.

Voda pro dům

Když potřebujeme zásobovat dům, chatu či chalupu vodu, je ideální zvolit k tomu zařízení, které se jmenuje automatická domácí vodárna. Pro menší stavby jsou ideální vodárny s nádrží o objemu dvacet čtyři litrů. Pro větší stavby, jako jsou rodinné domy, jsou určeny vodárny s větší nádrží, která může mít objem až padesát litrů.

Když je voda, kde být nemá

Na čerpání špinavé vody jsou určena výkonná a rychlá kalová čerpadla. Foto: Mountfield

Při správném výběru čerpadla musíme mít vždy na paměti, jak čistou či naopak znečistěnou vodu budeme zpravidla čerpat. Na čistou nebo lehce znečištěnou vodu, lze pozvat ponorná čerpadla. Ta jsou určena k čerpání velkého objemu vody z malých hloubek. Na odčerpávání užitkové vody z jímek, na odvodňování z bažin a rybníčků a dokonce k čerpání i ze žump nebo zátopové vody ze sklepů, se používá ponorné kalové čerpadlo. Nevadí jim, že v čerpané tekutině jim nevadí přítomnost hrubých příměsí. Třeba drobného písku a dalších nečistot až do velikosti 30 mm. Jsou to silná a odolná zařízení. Nejvíce se u nich cení fakt, že umí pracovat usilovně a rychle, což je vlastnost, která má například při likvidaci škod v zatopených objektech cenu zlata.

 

Kam pro čerpadlo jít?

Má-li nám kterékoliv čerpadlo sloužit po dlouhá léta, musíme si vybrat ten správný typ a správnou značku – tedy zařízení od renomovaného výrobce (např. Tallas, Grondfos atd.). Důležité je také nakupovat jen v kamenných a specializovaných obchodech, kde by nám měli odborně poradit.

 


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist