Aby vaše krbová kamna dobře hřála

INTERIÉR, Topení a vytápění Autor:
Krbová kamna | Foto: OBI

Topná sezona pomalu začíná, protože večery bývají čím dál tím chladnější a posezení u krbu nebo krbových kamen nás vysloveně láká. Chceme-li však, aby tato posezení byla příjemná, a nechceme-li trávit čas v závojích štiplavého kouře, musíme se o krbová kamna průběžně starat. Jedině pak se nám odvděčí plápoláním barevných plamenů a příjemným teplem.

 Důležité je pravidelné čištění

Vysavač popela

Vysavač popela  |  Foto: OBI

Krbová kamna či vložku čistěte pravidelně alespoň jednou za 3 až 4 dny. Čištění provádějte jen tehdy, když jsou kamna vychladlá, jinak riskujete popálení.

Pomocí lopatky a smetáčku vyberte popel. Pokud se chcete vyhnout možnému znečištění místnosti, použijte vysavač na popel. K dostání jsou buď vysavače elektrické, nebo takové, které se dají připojit na obyčejný vysavač.

Čistěte také pravidelně sklo dvířek, kamna jinak působí velmi neesteticky. Stačí nanést speciální čističe či gely, nechat chvíli působit, a pak pomocí hadříku setřít. Vyleštit sklo můžete jednoduše pomocí novin.

Tip odborníka:

Pro údržbu komínů, ale také výměníků a kouřovodů můžete použít tzv. čisticí špalky, které narušují a snižují tvorbu kreosotu v komínu. Lze použít také chemické čističe, které nasypete na rozpálené palivo. Čisticí látky se tak dostanou do komína, kde přemění saze na oxid uhličitý,“ doporučuje Stanislav Eder z OBI marketu Praha-Roztyly.

Zahájení topné sezony si žádá své

Jednou za čas, minimálně alespoň před každou topnou sezonou, byste měli důkladně očistit celá krbová kamna. Kromě toho zkontrolujte stav topidla a jeho konstrukce. Očistěte vnitřní plášť a nechte otevřené vzduchové otvory pro proudění vzduchu. Veškerý popel důkladně odstraňte, jeho zbytky by totiž mohly nasát vlhkost a způsobit zanesení části kamen či vložky.

Nezapomeňte ani na vyčištění kouřovodu – rozebráním nebo vložením čisticí tvarovky do kouřovodové cesty. Vyčistěte i vnější plášť (vychladlých!) kamen. Prach nejlépe odstraníte pomocí vysavače, na dočištění stačí použít teplou vodu s čisticím přípravkem a hadřík.

Důležité upozornění na závěr

Jednou za rok je povinné provést revizi komína odborným technikem nebo kominíkem. Můžete ho rovnou požádat i o vyčištění.


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist