Jak má vypadat tradiční vánoční stůl ?

VÁNOCE Autor:

O tom, jak adekvátním způsobem ozdobit vánoční tabuli, jsme si společně povídali poměrně nedávno. Dnes proto nebudeme mluvit o tomtéž, jak by se možná z názvu tohoto příspěvku mohlo zdát, ale řekneme si některá pravidla, kterými byste se měli řídit, pokud chcete mít na Štědrý den ozdoben stůl v tradičním duchu.


Jíst během dne a nebo hladovět a užít si až večerní menu? Vstávat od stolu? A má vůbec smysl stůl uklízet? Na všechny tyto otázky Vám odpoví právě tento článek!

Jistě už jste v televizi zahlédli vánoční reklamu, v níž se malá holčička své tatínka během cesty do lesa ptá, zda-li uvidí prasátko s velkými zahnutými zuby, když vydrží po celý den nepapat. Tatínek jí na její všetečný dotaz odpovídá, že když vydrží nepapat, bude mít zlaté prasátko i zuby. Jak je tomu u Vás, milí čtenáři? Postíte se během Štědrého dne, a nebo svůj žaludek naplňujete dobrotami? Ať už jsou Vaše zvyky jakékoliv, jedno je jisté. Vaše štědrovečerní večeře by měla být započata modlitbou, která by měla být ukončena zvláštním přáním, aby se všichni zúčastnění za rok zase u stolu sešli ve zdraví.


Poté, jestliže už vyšla první večerní hvězda, může rodina konečně zasednout ke stolu. Tradice praví, že by mělo být na štědrovečerní tabuli připraveno ještě jedno místo navíc, a to pro pocestného. Rovněž se říká, že by pod stolem měly ležet dvě překřížené sekery, které údajně chrání proti zlým nemocím a úrazům. Česnek na stole by Vám naopak měl zaručit ochranu proti zlým silám. Zvyky také předepisují uložit pod talíř trochu obilí a doprostřed stolu položit dožínkový věnec, do nějž se ukládá mísa s jídlem.

Správná hospodyňka by také neměla zapomenout na pravidlo, že všechny mísy s jídlem musí mít, pokud možno, po ruce, neboť by podle tradice neměla od stolu během večeře vstát. To platí i o všech dalších členech rodiny. Pokud by tak neučinili, může se prý stát, že by se následující rok u večeře nemuseli všichni sejít.


A na jaké chody se můžete podle tradice těšit? Stojí za to ono dlouhatánské hladovění? Odpověď zní jednoznačně ANO. Tradiční štědrovečerní večeře je sestavena z devíti chodů a ty by měly obsahovat všechny plodiny, které se během roku urodily. Pokud byste chtěly následovat zvyky chudších venkovských rodin, pak by Vaše tabule nebyla příliš bohatá. Chudí lidé totiž na Vánoce obvykle jídávali pouze krajíček chleba s česnekem, hustou polévku (čočkovou či hrachovou) a samozřejmě jídla z hub. Proslulý je například „kuba“ a nebo „hubník“ (to jest jakási hustá kaše). Na závěr pak přišlo na řadu různě namáčené a vařené sušené ovoce, které se nazývalo jako „muzika“.

Ryba, která dneska nechybí na Štědrý den takřka na žádném stole, byla v minulosti spíše ojedinělou vzácností. K masivnímu rozšíření kapra, coby štědrovečerní pochutině, totiž došlo až někdy ve 20. století! Stejně tak bramborový salát byste hledali marně. Zato vánočka nechyběla v takřka žádné domácnosti a byla pomyslným zlatým hřebem štědrovečerní hostiny.


Jakmile budou všichni u stolu dosyta najedení, hospodyni by ani ve snu neměla napadnout myšlenka, že půjde umýt špinavé nádobí. Pokud jste tak, milé čtenářky, činily dodnes, rychle si tento zlozvyk zakažte. Tradice totiž praví, že na stole musí zůstat vše ve stejném stavu, jako když stolovníci dojedli. Prostřené talíře a zbytky na nich jsou zde totiž pro duše zemřelých, které v tuto výjimečnou svatou noc prostupují do našeho světa a po hostině živých přicházejí i ony na svou tajemnou hostinu.

Tolik z tradic, které byly v minulosti hojně dodržovány. Zaujaly Vás některé? To jsme rádi. Proto neváhejte a vyzkoušejte některé z nich třeba už za pár týdnů. Nezapomínejte, že Vánoce jsou již za dveřmi. A staré tradice také mají něco do sebe…





 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist