Jak má vypadat správná vánoční tabule?

VÁNOCE Autor:
Vánoční tabule | Foto: fotolia.com

K Vánocům patří nejen pohodová vánoční atmosféra, sníh poletující za okny, ale také dobré jídlo a pití. A v souvislosti právě s jídlem a pitím bychom si měli říci, jak by měla vypadat správná vánoční tabule, neboť mnoho lidí neví, jak si se zdobením stolu před štědrovečerní večeří poradit. Pokud se k nim řadíte i vy, zbystřete, neboť právě pro Vás máme v tomto článku několik velice důležitých rad.

V první řadě je potřeba, abyste si štědrovečerní tabuli připravili minimálně 30 minut před tím, než začnete podávat první chod večeře. Je opravdu nepříjemné, když vánoční tabuli připravujete na poslední chvíli. Dostáváte se tak zbytečně do stresu, což může výrazně narušit onu jedinečnou vánoční atmosféru. Podobným situacím proto raději předejděte.

Na připraveném stole samozřejmě nesmí scházet talíře, příbory na všechny chody a také sklenice. Na přípravě tabule by se ideálně měli účastnit všichni členové rodiny, protože tímto své potomky učíme, aby si vytvořili kladný vztah k tomuto svátku. Nyní si však podrobněji řekneme, jak bychom měli vánoční tabuli nazdobit.

Základem je ubrus

Základem vánoční tabule je samozřejmě ubrus. Je víceméně na vás, jaký ubrus zvolíte, ale pro tyto ojedinělé chvíle se doporučuje ubrus bílý damaškový s jemným vyšíváním a nebo s vánočním motivem. Jiné barvy a motivy se na vánoční tabuli příliš nehodí, a tak se jim raději vyvarujte. Na stole by neměla chybět ani snítka jmelí, která podle starých zvyků přináší do domu štěstí, lásku a spokojenost po celý následující rok.

Vánoční tabule

Vánoční tabule | Foto: fotolia.com

Ozdobte stůl květinou

Samozřejmě, že u vánočního stolu nesmí chybět dekorace v podobě květin. Nejvhodnější je květina ve váze, kterou postavíme doprostřed stolu. Odborníci se však shodují na tom, že by květinové aranžmá nemělo být příliš vysoké, protože se může stát, že díky němu na sebe rodina usazená okolo stolu nevidí.

Nesmí chybět vánoční prostírání

Poté přichází na řadu vánoční prostírání. To by rozhodně nemělo být nahodilé. Talíře by se měly prostřít na stůl v tom pořadím, v jakém budeme podávat jednotlivé chody večeře. Stejná pravidla platí i co se týče příborů. Odborníci navíc doporučují velký nůž položit ostrou stranou k talíři a vidlička by pak měla přijít na stranu levou. Lžička by naopak měla ležet po pravé straně talíře.

Vyberte slavnostní sklenice

Nedílnou součástí vánoční tabule jsou i slavnostní sklenice. Při zvláštních příležitostech by měly stát na stole maximálně dvě až tři sklenice a ty by měly mít štíhlé nožky. Ani u sklenic nesmíme opomenout na správné pořadí. Klademe je na pravou stranu od talíře, a to podle velikosti. Nejdříve by měly být velké sklenice na vodu, nealko a jiné nápoje, dále pak sklenice na víno a v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na koňakovou sklenku.

Vánoční tabule

Vánoční tabule se slavnostní výzdobou a sklenicemi | Foto: fotolia.com

Pokud si po štědrovečerní večeři rádi dopřejete i moučník, není nic lepšího, než jej zapít dobře vychlazeným sektem. Ten by se měl nalévat nejlépe do širokých sektových sklenek a nebo do štíhlých, vysokých flétnových sklenic. Pokud dáte po večeři přednost raději kávě, naservírujte si tuto voňavou tekutinu nejlépe v kávových šálcích s malou sklenkou vody a také se sklenkou kvalitního koňaku.

Aby byla vaše vánoční tabule naprosto dokonalá, můžete ji ozdobit ještě svíčkami, adventním věncem nebo mísou s čerstvým ovocem. Nyní je vše perfektně připraveno na chutnou večeři. Proto nám nezbývá, než vám popřát dobrou chuť a co nejméně spolknutých kostí.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist