Vytápění rodinného domu

INTERIÉR, Topení a vytápění Autor:
Vytápění rodinného domu | Foto: fotolia.com

Zima už o sobě dává pomalu, ale jistě vědět, proto není divu, že většina z nás již usilovně přemýšlí o tom, jak si po návratu domů z práce zajistit příjemné teplo, které nás zahřeje a zároveň dodá novou energii. Zejména před majiteli rodinného domu pak stojí nelehké rozhodnutí, jakému typu vytápění dát přednost. Že jste se ještě nerozhodli anebo si s touto situací nevíte rady? Věříme, že vám dodá cenné podněty tento článek, který si vezme pod drobnohled vytápění rodinného domu.

Kotel na zemní plyn

Prvním možností, jak si vytopit svůj rodinný domek, je kotel na zemní plyn. Jak asi většina z vás tuší, právě zemní plyn je jedním z nejrozšířenějších zdrojů pro vytápění a také přípravu teplé vody. Jeho výhoda spočívá zejména v nízkých pořizovacích nákladech, bezobslužném a tichém provozu a samozřejmě nesmíme opomenout ani na nenáročnou údržbu či možnost napojení do takřka jakéhokoliv otopného systému. Ovšem jak už to tak bývá, ani vytápění pomocí kotle na zemní plyn se neobejde bez negativ. Tím největším z nich je skutečnost, že naše země je závislá na dodávkách plynu ze zahraničí. Kompenzační ale budiž fakt, že si kotel můžete pořídit zhruba za 25 000 Kč. Ovšem pouze v těch místech, kam je zemní plyn zaveden.

Teplo díky elektřině

Jedná se však o alternativu, jíž si mohou dopřát zejména ti movitější. Zatímco v minulosti bylo vytápění elektřinou díky silné státní podpoře pro instalaci elektrických kotlů na denním pořádku, čas ukazuje, že tento typ vytápění i tzv. „přímotopy“ jsou spíše drahým a do budoucna velmi neperspektivním řešením. Pořizovací cena kotle se sice pohybuje u příjemných 16 000 Kč, k tomu je ovšem třeba připočítat narůstající cenu elektřiny.

Tepelné čerpadlo hraje prim

Třetí a velmi populární možností, jež vám zajistí vytápění rodinného domu, je tepelné čerpadlo. To odebírá větší část energie pro vytápění a přípravu teplé vody z okolního prostředí a přibližně jednu třetinu svého výkonu, v závislosti na topném faktoru, spotřebovává ve formě elektrické energie pro pohon kompresoru. Již to tedy dává tušit, že půjde o relativně úsporný zdroj, který vás ale dostatečně zahřeje.

Výhodou tepelného čerpadla jsou v neposlední řadě nízké provozní náklady, bezobslužný provoz a minimální nároky na údržbu. Na druhou stranu je však třeba počítat s vysokými pořizovacími náklady a podle druhu primárního zdroje požadavky na zábor venkovního prostředí.

Vytápění biomasou

Na závěr zmiňme také vytápění biomasou, které se v posledních letech dostává do popředí a těší se velké popularitě. Biomasa je označení pro jediný dlouhodobě udržitelný zdroj energie pro vytápění staveb vzhledem k její „nevyčerpatelnosti“. Kvalita a cena pelet používaných k výrobě tepla však do značné míry určují i náklady na vytápění. Obecně platí, že levnější pelety jsou vyráběny ze slámy a podobných rostlin s nižší výhřevností, díky čemuž je potřeba paliva podstatně vyšší než u kvalitních pelet z tvrdého dřeva. Standardní kotel na vysoce kvalitní pelety stojí 95 000 Kč.

Tím naše dnešní tipy, jak zajistit vytápění rodinného domu, končí. Doufáme, že pro vás jsou inspirací a užijete si podzimní a zimní plískanice v teple domova.


Tagy: , , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist