Krmítka pro ptáky

ZAHRADA Autor:
Krmítko pro ptáky | Foto: fotolia.com

Přestože si to v těchto příjemných slunečných dnech neradi přiznáváme, podzimní plískanice i zima samotná již pomalu, ale jistě klepou na dveře. Není proto divu, že mnoho příslušníků ptačího světa míří do teplejších krajin. Někteří ale zůstávají v našich nepříznivých klimatických podmínkách a v mnoha ohledech strádají. Hledají tedy útočiště v parcích a také zahradách. Co jim zimu trochu usnadnit a vystavět si doma vlastní krmítka pro ptáky? Jaké by měly být jejich parametry a čím jejich obyvatele krmit? O tom si povíme v následujícím textu.

Jak by měla vypadat?

Krmítka pro ptáky jsou dnes součástí nejen většiny zahrad, ale také okenních parapetů v bytech. K vidění jsou dokonce také v parcích. Poskytují pomoc nejen ptákům, kteří v průběhu zimy strádají, ale také potěšení nám lidem, když sledujeme, jak tito opeřenci využívají naší dobrosrdečnosti.

Jak by ale taková krmítka pro ptáky měla vypadat? V první řadě je třeba říci, že by měla být dostatečně prostorná, aby bylo možné krmit více ptáků najednou a vešlo se zde také více větších druhů ptactva. Obecně platí, že by se krmítka pro ptáky měla nacházet minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň dva metry od nejbližšího stromu, aby na ně nemohla doskočit kočka či další ohrožující zvíře.

Jaký použít materiál?

Krmítko pro ptáky

Krmítko pro ptáky | Foto: fotolia.com

Krmítka pro ptáky jsou nejčastěji vyrobena ze dřeva. Nejen, že hezky vypadají a jsou poměrně odolná před nepřízní počasí, ale ptákům na dřevě nekloužou pařátky. Jak si však ukážeme v dalších článcích, krmítka lze vyrobit i z dalších materiálů a nejedná se o nijak drahou záležitost. Příkladem mohou být krmítka pro ptáky vyrobená z PET láhví, šišek, papírové ruličky či z šálku a podšálku. Konkrétní postup, kterak tato útočiště pro ptáky vyrobit, přineseme v následujících příspěvcích.

 

Jak většina z nás asi tuší, krmítka pro ptáky jsou nejčastěji umístěna na již zmiňovaném stromě či na střeše. V případě druhé varianty je třeba říci, že musí chránit potravu před vlhkem, proto by měla dno přesahovat. To je dobré opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Kromě toho ptáky ochrání před případným nebezpečím, jemuž by museli čelit tehdy, kdyby sbírali semena po zemi.

 

Co dát do krmítek?

A čím ptáky v krmítkách pohostit? Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena, jako je například slunečnice, proso, konopí, mák či lněné semínko. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou však pro ně spolehlivým zdrojem energie. Vězte, že nepohrdnou ani drcenými jádry vlašských a lískových ořechů či neslaným a neškvařeným sádlem či lojem.

V žádném případě je však nekrmte kuchyňským odpadem, těstovinami, slanými kořeněnými či uzenými potravinami anebo zkaženou potravou. Věříme ale, že budete-li se držet našich instrukcí, krmítka se pro ptáky stanou bezpečným útočištěm, kam se budou rádi vracet!


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist