Vybíráme stůl do jídelny

INTERIÉR, Jídelny Autor:
Interiér | Foto: fotolia.com

Mohlo by se zdát, že výběr jídelního stolu je jednoduchou záležitostí, již zvládne na jedničku takřka každý. Jenže, jak už to tak bývá, opak je pravdou. Mnoho lidí bere výběr jídelního stolu na lehkou váhu, nereflektují základní pravidla, na něž by si měli dát při nákupu pozor, a poté jsou rozladění či dokonce zklamaní, že stůl do jejich interiéru zkrátka nesedí. Jak vybrat stůl do jídelny a nebát se přitom, že je vaše volba špatná? To si prozradíme v dnešním článku.

Myslete na prostor

První věc, kterou je třeba mít na paměti při výběru jakéhokoliv nábytku, jsou dispozice prostoru (v tomto případě jídelny), kde bude umístěn. Je pochopitelné, že pokud máte malý byt, jen stěží si zde budete moci dovolit koupit takový stůl, který si domů přivezou například majitelé velkého rodinného domu.

Kromě toho je dobré se již předem zamyslet nad tím, kde přesně bude stůl v místnosti stát – v rohu? Uprostřed místnosti? – a kolik lidí bude ke stolu pravidelně usedat. Například pro tříčlennou rodinu je totiž zcela zbytečné pořizovat stůl obrovských rozměrů, který nakonec v místnosti stejně vyzní smutně a osaměle.

Pečlivě volte materiál

Jakmile výše uvedené problémy rozlousknete a budete mít ve všem jasno, nezbývá, než zaměřit svou pozornost na materiál a barvu stolu do jídelny. Doby, kdy byly k mání pouze dřevěné stoly, jsou totiž dávno pryč. Ovšem abychom byli objektivní, musíme dodat, že i v současné době se těší obrovské popularitě a zdobí hned celou řadu moderních interiérů.

Ovšem pokud chcete přeci jen vyzkoušet něco nového, vybrat si můžete například stůl skleněný, kovový, plastový anebo dokonce stoly z kamene a ratanu. Samotná barva tohoto nábytku se mnohdy odvíjí od vašich finančních možností a vkusu. Například do avantgardně laděné jídelny se nebojte pořídit stůl v metalických barvách. Pokud naopak máte rádi barvičky všeho druhu, doporučujeme poohlédnout se po plastovém stolu, který může ve tmě dokonce svítit! Některé druhy plastů navíc obsahují fluorescenční složku, která vám zaručí dokonalý “party efekt”.

Tohle raději ne!

A jaký typ stolu se do jídelny naopak absolutně nehodí? Vyhněte se zejména oválným a kulatým stolním deskám. Ty jsou totiž daleko náročnější na prostor, neboť vyžadují, aby byly židle postaveny kolem stolu. Jinak se ovšem fantazii ani vkusu meze nekladou, takže nezbývá, než si s sebou vzít peněženku, seznam našich rad a vyrazit na nákup.


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist