Rosí se Vám okna? Mně už ne

INTERIÉR Autor:
Rosení oken | Foto: NewLiving.cz

Před časem jsem si pořídil nová plastová okna. A ejhle – zničehonic se mi začala rosit. Nová okna? Copak jsem vyměnil okna proto, aby se mi v bytě začala dělat plíseň? Oproti starým oknům teď ušetřím za topení, ale jaký to má efekt, když mi vlhne a opadává omítka?

Zavolal jsem do firmy, kde mi řekli, že rosení oken je pravděpodobně známkou toho, že dobře těsní a že se mi můj dům podařilo společně se zateplením obvodových zdí dobře izolovat, aby teplo neunikalo ven tam, kde nemá. To je sice hezké, ale mně ta zmlžená okna opravdu vadí. Jednak přes ně nevidím ven, a jednak jsem slyšel, že vysoká vlhkost v místnosti poškozuje nejen vybavení bytu, ale má špatný vliv i na zdraví člověka.

Proč se okna rosí

Dostal jsem pár cenných rad. Předně jsem musel zjistit příčinu rosení oken. Mohou být tři:

Rosení uvnitř izolačního okna mezi skly je nejčastějším důvodem k reklamaci. Pokud vznikl problém ve výrobě, máme nárok na bezplatnou výměnu vadných skel. V případě, že jsme okna sami poškodili nevhodnou manipulací, však jinak než výměnou skel tento druh rosení neodstraníme.

Rosení oken z vnitřní strany znamená usazování vodních par na okně, kdy vlhkost neodchází z domu pryč, ale zkapalňuje se na skle. Okno je totiž místem, které tvoří tenkou hranici mezi venkovním a vnitřním klimatem, a tím pádem místem, kde se vzduch nejrychleji ochlazuje. Toto zamlžování oken je problematické, protože voda stéká z okna na parapet, který se může vlhkostí deformovat, dále na stěny, na nichž vznikají plísně, a opadává z nich omítka. Dochází k němu především v zimě nebo v místnostech, kde se shromažďuje více vlhkosti (v kuchyni či koupelně). Také v případě dokonalého zateplení obvodových zdí.

Rosení oken zvenčí je způsobeno zvýšenou vlhkostí venkovního vzduchu a nedostatečnou propustností tepla z místnosti na venkovní stranu skla. Toto rosení skla vzniká především u oken se zvýšenými izolačními vlastnostmi, důležitou roli však hraje souhra ostatních vlivů, jako dostatečná cirkulace vzduchu, ohřívání skla.

V mém případě se jednalo o rosení oken z vnitřní strany.

Jak zabránit rosení oken?

Zamlžování skla z vnitřní strany se dá řešit podle příčiny:

    • Umístění radiátoru pod okno
    • Dostatečné topení
    • Odstranění dlouhé záclony, která brání cirkulaci teplého vzduchu, ohřívání okna a odpařování vody
    • Pravidelné větrání
    • Funkce mikroventilace na plastových oknech

Radiátory máme pod okny, bez přečnívajícího parapetu. Záclony a závěsy, to je pravda, nám sahaly až na radiátor. Opatrně jsem přesvědčil manželku, aby závěsy odstranila úplně. (Do nových oken jsme pořídili žaluzie, takže závěsy vlastně nejsou potřeba, žena je chtěla zachovat z estetických důvodů. Ale vysvětlil jsem jí, že na ně stejně jen sedá prach, což nakonec uznala.) Záclony jsme zkrátili a žaluzie, které mají na rosení také část podílu, častěji odhrnujeme.

Dál jsem manželku požádal, aby při každém vaření zapínala digestoř, na což předtím často zapomínala. Zvláště při vaření jídel, která nejsou moc aromatická, jako například těstoviny, digestoř nezapínala, protože si myslela, že to není třeba. Ale zrovna z těch těstovin se valí hromada páry.

A ještě o jednu věc jsem ji poprosil: Aby nesušila vyprané prádlo v bytě. V zimě se tomu neubráníme, ale v tom případě jsme se naučili sušit je hlavně v koupelně a přitom mít zavřené dveře a víc tam větrat.

Jak správně větrat

Ze všeho nejdůležitější je správné větrání. Ráno větráme 15 minut naplno otevřenými okny. Potom během dne 3 – 4 krát větráme pět až deset minut. Je lepší větrat nárazově, než mít dlouhou dobu otevřenou ventilačku, přičemž se vzduch vyměňuje velmi pomalu a spíše jen uniká teplo. Není od věci udělat průvan mezi jednotlivými okny. Během krátkého intenzivního větrání se nestačí ochladit nábytek a stěny, takže následné znovuohřátí suššího vzduchu z venku je velmi rychlé. Doporučená teplota v místnostech je 21°C.

Důležitá je také kvalita oken. Kvalitní okna s možností mikroventilace lze zakoupit i v e-shopu. Mikroventilace je druh větrání, kdy je okno uzavřeno, ale nedoléhá těsně. Vzniká malá štěrbina, kterou může proudit vzduch. Intenzivní větrání to sice nenahradí, ale hodí se například tehdy, když se v místnosti delší dobu nikdo nezdržuje.

Rosení oken jsou schopni zhodnotit odborníci z Oknostylu, kteří Vám poradí, jaká opatření je zapotřebí udělat. Mají k dispozici přístroje pro měření vlhkosti, dík nimž vyhodnotí situaci a v případě, že si nejste jisti, Vám poradí, jaké řešení bude nejlepší.


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist