Moderní okna nabízí i elektrické dálkové ovládání

INTERIÉR Autor:

Zrekonstruovali jste podkroví nebo starou půdu a plánujete do střechy zabudovat nová střešní okna? A víte, co dnešní střešní okna nabízí a z čeho můžete vybírat?

Součinitel prostupu tepla je alfa a omega oken

Klasické střešní okno není nic nového. Osa je obvykle v polovině okna, které se kolem ní může otáčet až do úhlu 160°. V horní části se pak nachází madlo, které kromě samotného okna ovládá i ventilační klapku se vzduchovým filtrem. Okno případně lze i doplnit elektrickým pohonem na dálkové ovládání.

Stejně jako u klasických oken je jedním z nejdůležitějších parametrů okna schopnost izolovat vnitřní prostředí od toho vnějšího, především udržet teplo (nebo v klimatizovaných prostorách chlad) uvnitř. Tato schopnost je vyjádřena součinitelem prostupu tepla a má jednotku [W/(m2.K)]. Obecně se dá říct, že čím je tato hodnota nižší, tím lepší. Běžná plastová okna mají kolem 1,2-1,5, ale například nízkoenergetické a pasivní domy by měly mít okna s hodnotou tohoto součinitele 0,8 nebo nižší. Za kvalitnější okna se samozřejmě více platí.

I rám okna (ne)izoluje

Materiál rámu je taktéž velmi důležitý. Závisí na něm totiž zmíněný součinitel prostupu tepla – nesmí přes rám vznikat tzv. tepelné mosty, kterými uniká teplo ven. Z toho důvodu jsou také u plastových oken tolik propagovány vícekomorové konstrukce – jejich funkce je zamezit tepelným mostům. Rámy střešních oken jsou často ze dřeva, které je několikrát impregnování nebo se na dřevěný rám přidává ještě vrstva polyuretanu, takže okno působí jako plastové. Záleží samozřejmě i na kvalitě skla. Jeho tloušťka, výplň mezi skly a jejich počet – to vše se podepíše na izolačních schopnostech.

Kromě těchto „klasických“ parametrů nabízí moderní střešní okna i pár dalších vlastností, jak vám ulehčí život. Například střešní okna Velux disponují západkou pro zajištění okna v poloze pročištění a také možností aretace ve zvolené poloze. Skla jsou tvrzená, aby vydržela nějakou tu kroupu případně větev z okolních stromů.

Kvalitní střešní okna však není vše, co mohou jejích výrobci nabídnout. Například světlovody jsou ideálním způsobem jak osvětlit vnitřní prostory ve vícepatrových budovách. Ale o těch možná někdy příště.

 


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist