Vybíráme zahradní domek

ZAHRADA, Zahradní domky Autor:

Nedávno se mne můj dobrý kamarád zeptal, zda nemám nějakou zkušenost s výběrem zahradního domku. Po pravdě jsem mu musel odpovědět, že jsem se s takovým problémem ještě nesetkal, ale že sám o nějakém zahradním domku uvažuji, protože nemám na zimu kam uskladnit zahradní nářadí.
Nejdříve jsme se sešli prostě v hospodě a u piva uvažovali, kde bychom měli začít. Kamarád byl ten den nakupovat a přinesl katalog, kde byly nabízeny zahradní domky Baumax. Prostudovali jsme ho a nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme ještě dál hledat a to hlavně na internetu. Za týden jsme se sešli znovu, abychom se podělili o své nové poznatky. Zjistili jsme, že kromě Baumaxu jsou k dostání také zahradní domky Obi a zahradní domky Hornbach. Ani jeden z těchto prodejců ale neposkytuje montáž.

Dále jsme na internetu objevili velkou a pestrou nabídku od různých firem, které nabízejí zahradní domky včetně montáže a často také s možností nátěru. První rozhodnutí, které jsme tedy museli udělat bylo, jestli si domek budeme stavět sami, nebo jestli stavbu svěříme odborné firmě.

Nejprve jsme uvažovali o stavbě svépomocí, ale čím více jsme se seznamovali s náročností stavby svépomocí, tím více nás tato varianta přestávala oslovovat. Nešlo ani tak o to, že bychom stavbu nezvládli, ale o to, že by nám zabrala mnoho volného času, který chceme věnovat svým zálibám a koníčkům. Tím tedy padlo rozhodnutí, že výše zmíněné zahradní domky Baumax, zahradní domky Obi a zahradní domky Hornbach nebudeme napříště ve svém hledání brát v potaz.

Tvar a velikost zahradního domku

Jak si ale vybrat z ostatní široké nabídky rozměrů, tvarů a provedení? Všechny zahradní domky se dají rozdělit na dvě skupiny, a to sice podle tvaru střechy. Ta může být rovná, tzv. pultová, nebo do štítu tak, jak to vidíme u většiny rodinných domů. Právě střecha rozhoduje o celkovém vzhledu zahradního domku. Další věcí, kterou jsem začal studovat, byly přesné rozměry domku. Místo, na které jsem ho chtěl postavit, se nachází na závětrné straně a hodí se maximálně pro rozměr domku dva krát tři metry. Hledal jsem tedy podle tohoto rozměru a srovnával různé typy od různých prodejců. Nakonec mi zbývalo se rozhodnout mezi dvěma nabídkami.


Zahradní domek nemusí být jen skladiště na nářadí

A jak to v životě často bývá, zasáhla náhoda a já si nakonec pořídil domek úplně jiný. Moje manželka se mi totiž občas dívá přes rameno na monitor. Když viděla, že chci objednat zahradní domek, hned začala uvažovat, na co kromě zahradního nářadí může být takový domeček dobrý. Jako první ji napadlo, že kromě nářadí by se v takovém domku mohl přes zimu uskladnit i náš venkovní zahradní nábytek.

Pak ale začala přemýšlet o tom, jak domek využít i přes léto. A protože nemáme žádnou pergolu, kde bychom v létě mohli odpočívat, navrhla, abychom si pořídili domek s přední stříškou. Pod stříškou bude náš nábytek i v sezoně chráněný před deštěm a my zde můžeme na čerstvém vzduchu trávit rodinné chvíle s našimi dětmi. A vzápětí dodala, že pod stříšku bychom mohli také umístit náš nový gril Weber a trávit zde příjemné večery s přáteli při přípravě steaků a dalších pochoutek. V neposlední řadě také myslela na naše děti. Pořádný zahradní domek může přece sloužit našim dětem jako místo pro schůzky s kamarády. V zahradním domku si děti mohou hrát s pocitem, že nejsou pod dozorem rodičů.

Zahradní domek na klíč nám nakonec ušetřil spoustu starostí

Když se tedy požadavky na návrh mé ženy takto změnily, bylo zřejmé, že i domek budu muset pořídit větší a umístit ho na jiné než původně plánované místo.
Přemýšlel jsem o tom celý další den a nakonec jsem se rozhodl. Objednal a nechal jsem si na klíč postavit pořádný zahradní domek s dvěma okny a nikdy jsem tohoto rozhodnutí nelitoval. Domek se rychle stal součástí naší zahrady a já i moje rodina jsme v něm strávili mnoho příjemných chvil.

Naše děti po čase zjistili, že v domku mohou zažít i noční dobrodružství. V létě v něm totiž vždy několikrát za sebou přespali. Byl to pro ně vždycky velký zážitek, o kterém ještě dlouhou dobu vyprávěli návštěvám i ve škole svým kamarádům a spolužákům.

Každému, kdo by se mne dnes zeptal, jak vybírat zahradní domek, bych poradil, aby si domek pořídil raději větší a předem se poradil třeba se svou manželkou a dalšími lidmi, kteří budou tento domek užívat. A pokud se týká montáže, svěřil bych ji do rukou specializované odborné firmy.


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist