Studny a jímky

Studny a jímky, ZAHRADA, Zahradní stavby Autor:
Studna | Foto: fotolia.com

Mohlo by se zdát, že studny a jímky jsou v dnešní době tak trochu passé. Opak je však pravdou, neboť právě studny například představují trendy dekoraci, která může Vaši zahradu dokonale ozvláštnit!

Studny

Studny, jejichž historie sahá již do starověku, jsou nejen zdrojem vody pro své majitele, ale mohou mít také funkci okrasnou. Jaký typ studny však zvolit právě na Vaši zahradu? V obecné rovině lze studny dělit do několika kategorií, a to podle toho, jakým způsobem jsou hloubeny.

Můžeme je tedy členit na studny:

  • trubkové
  • kopané
  • spouštěné
  • šachtové
  • trubkové vrtané

Než se však vrhnete do práce, doporučujeme vyjednat si nejprve veškerá potřebná povolení a obeznámit se s příslušnou legislativou.

Jakmile budete mít v ruce všechna povolení, nezbývá, než začít s budováním studny. Hned na začátku doporučujeme zvážit její vzhled, a to s ohledem na celkový charakter zahrady, na níž bude vybudována a jejíž dominantou by se měla stát.  Velmi populární je v současné době studna s klasickým designem venkovského charakteru, pro níž je typická kruhová kamenná obezdívka, dřevěná nebo došková stříška a samozřejmě nemůže scházet ani pohádkové, dřevěné vědro s kovovým nýtováním. Další variantou je však také „falešná“ studna, jejímž účelem je zejména ochrana okrasného jezírka lemovaného lekníny, anebo přetvoření studny v okrasný květináč. Nutno však podotknout, že existuje ještě celá řada dalších možností, proto Vám další tipy a triky, kterak lze okrasné studny využít, přineseme v dalších článcích.

Jímky

Jímky slouží k akumulaci vody ze zdrojů s velmi nízkou vydatností a jsou rovněž nezbytným pomocníkem každého správného zahradníka. V současné době se vedle klasických jímek těší velké popularitě také jímky plastové či dešťové. Trh nabízí, jak se můžete v dalších příspěvcích přesvědčit, jímky různého rozsahu i vzhledu, takže záleží pouze na Vás, k jakým účelům je chcete využívat.

Jedno je však jisté již teď – investice do kvalitní studny a jímky se oplatí. Zvláště, chcete-li poctivě pečovat o svou zahradu.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist