Jak ozdobit vánoční stromeček?

VÁNOCE Autor:
Vánoční stromeček | Foto: fotolia.com

Vánoční stromeček, jak víme, je snad nejvýznamnějším symbolem Vánoc. Rok co rok zdobí několik dnů před Štědrým dnem náš obývací pokoj a jen s těžkým srdcem jej po novém roce odstrojujeme. Vánoce bez vánočního stromečku si tedy dokáže představit asi jen málokdo.

Vzhledem k tomu, že čas je neúprosný a běží jako splašený, Vánoce už nám za chvíli budou klepat na dveře. Proto by nebylo od věci zamyslet se nad tím, čím letos svou jedličku či smrček ozdobíme. Dnes je zdobení vánočního stromečku velmi oblíbenou aktivitou, které se obvykle účastní celá rodina, avšak zajímavostí je, že se tato tradice u nás objevila až v polovině 19. století. Od té doby se trendy, které diktovaly, jak si ozdobit vánoční stromeček, několikrát změnily. Nicméně jedna věc zůstává stále stejná – rozhodně stromeček nezdobte vším, co vám přijde pod ruku. I zdobení stromečku totiž podléhá módnímu diktátu.

Přírodní nebo umělý vánoční stromeček?

Toť záludná otázka! Někteří lidé umělé vánoční stromečky odsuzují, neboť tvrdí, že tradice, která je stará mnoho století, s něčím takovým, jako je umělý stromek, který imituje (byť velmi přesvědčivě) přírodní jehličí, rozhodně nepočítala. Jiní se však brání a tvrdí, že rozdíl mezi přírodním a umělým vánočním stromečkem je takřka nerozeznatelný, přičemž pokud si pořídíte umělý stromek, nebudete muset neustále uklízet popadané jehličí.

Argument to sice není příliš silný a přesvědčivý, ale právě možnost vyhnout se během svátků uklízení, je pro mnohé velmi atraktivní. Který přístup je tedy správný? Univerzální odpověď v tomto případě neexistuje. Všechno je totiž otázkou vkusu a potřeb. Někdo si holt rád dopřeje vůni jehličí, jinému zase neschází a nahradí ji například vonným olejíčkem v aromalampičce.

Tradiční nebo moderní ozdoby na vánoční stromeček?

Tradiční vánoční slaměné ozdoby

Tradiční vánoční slaměné ozdoby | Foto: fotolia.com

Ať si před svátky domů přivezete přírodní a nebo umělý vánoční stromeček, je jasné, že jej musíte patřičně ozdobit. Původně se stromečky zdobily pouze tím, co se v té které domácnosti aktuálně nacházelo. Na ztepilém smrčku tedy nescházela například leštěná jablka, ořechy, rozinky, usušené plátky citrusových plodů a nebo perníčky.

Domov pak můžete ovonět skořicí či badyánem. Velmi tradičně na stromečku vypadají i ozdoby ze slámy, kukuřičného šustí, dřeva a včelího vosku. Jestliže se však rozhodnete ozdobit vánoční stromeček v tradičním duchu, pokuste se volit barevně jednotné ozdoby, protože pokud tak neučiníte, může se stát, že bude stromeček působit přeplácaně a nejednotně.

V případě, že se rozhodnete mít doma moderně ozdobený vánoční stromeček, který podléhá současným trendům, určitě byste měli sáhnout po skleněných ozdobách, které se na trh dostali poměrně nedávno (na počátku 20. století). Skleněné ozdoby mají v naší vlasti poměrně silné zázemí, avšak díky vyšším cenám mnoho lidí raději sáhne po levnějších imitacích, které mnohdy bohužel vypadají kýčovitě a jejich cena odpovídá i jejich kvalitě.

Pokud ale patříte do řad těch, kteří se nebojí investovat do kvality, vřele vám doporučujeme výběr nadčasových barev, které takzvaně neomrzí. To se týká především zlaté, krémové, broskvové, stříbrné a také pastelových barev.

Nebojíte se experimentovat?

Pak jistě neodoláte a zaexperimentujete i na vašem vánočním stromečku. Avšak mějte na paměti, že všeho moc škodí, takže se snažte být při experimentování spíše střídmí a výběr barev volte pokud možno citlivě. Vyzkoušet ale můžete netypické vánoční barvy jako jsou například černá a růžová, které jsou doplněny stříbrem. Kombinace těchto barev vypadá totiž opravdu velmi originálně.

Vánoční ozdoby

Luxusní černé vánoční ozdoby | Foto: fotolia.com

Stromeček lze oživit i podomácku vyrobenými ozdobami z papíru, o tom však pojednává jiný příspěvek, který jsme pro Vás připravili, takže si jej poctivě přečtěte a čerpejte potřebnou inspiraci.

Doufáme, že jste v tomto příspěvku nalezli mnoho užitečných nápadů a tipů, jak osvěžit vánoční stromeček. Když se k tomu přidá ještě vaše vlastní kreativita a invence, jsme si jistí, že se budete moci v obýváků pyšnit nádherným vánočním stromečkem, který bude obdivovat nejedna návštěva, která k vám během svátků zavítá.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist