Kupujete pozemek? Poradíme, na jaké věci se zaměřit

FINANCE, Realitní poradenství, STAVBA Autor:
Poradenství | Foto: fotolia.com

Rádi byste vlastnili rodinný dům, rekreační objekt nebo zahradu, ale kupovat si nemovitost z druhé ruky se vám zrovna nechce? Pak nezbývá než začít hledat vhodný pozemek, na kterém si vše vybudujete podle svého. Jak ale ideální pozemek vybrat a na co se během jeho výběru soustředit?

Koupit po všech stránkách vyhovující pozemek se na první pohled zdá jako brnkačka. Vždyť realitních kanceláří nebo jednotlivců, kteří nabízejí k prodeji zajímavý pozemek, je více než dost. Jenže… Ne každý pozemek splňuje to, co ke svému záměru potřebujete a co od něj doopravdy očekáváte. Určitě není dobré spoléhat se jen na dobré slovo prodávajícího, často je třeba pátrat a pokusit se vyšťourat případný neduh vyhlídnutého pozemku na vlastní pěst. Chcete přeci, aby vám pozemek přinesl splnění vašich plánů, nikoli nepříjemnosti, které budou mít špatnou dohru. Na co si tedy dát pozor?

Přístupová cesta

Úplně nejdříve se snažte zjistit co nejvíce o přístupové cestě, která vede k vašemu budoucímu pozemku. Je možné se na pomezek bez problémů dostat? V jakém stavu je přístupová cesta? Budete jejím vlastníkem nebo patří někomu jinému?

Právní stav

Zcela rozhodující je, v jakém právní stavu se váš vyhlídnutý pozemek nachází. Zaměřte se zejména na to, zda nejsou ve vlastnictví nějaká omezení, jako je věcné břemeno, zástavní právo, exekuce a další. Zajímat by vás také mělo, zda prodávající je vlastníkem nemovitosti, případně zda má potřebná oprávnění s pozemkem disponovat. To vše se můžete dočíst v listu vlastnictví. Výpis z katastru vám poskytne buďto nejbližší katastr nemovitostí nebo Czech POINT.

Typ pozemku

Pokud budete kupovat pozemek se záměrem udělat z něj zahrádku, je zřejmé, že nebudete muset pořizovat stavební pozemek. Jestli však hodláte postavit rodinný dům, stavební pozemek bude neodmyslitelnou nutností. Vždy se proto předem informujte, o jaký typ pozemku se jedná, aby nedošlo k případným nepříjemnostem.

Ověřte si totožnost majitele

Jelikož neustále dochází k různým podvodům a nekalým praktikám, určitě si pečlivě ověřte totožnost i rodné číslo prodávajícího.

Uzavření smlouvy

Jakmile je vše v pořádku a vy jste plně rozhodnuti pozemek koupit, nastává čas podepsání smlouvy. Nejprve podepište rezervační smlouvu a také smlouvu o budoucí kupní smlouvě, čímž se prodávající zaváže, že pozemek neprodá nikomu jinému. Také ujasní pravidla co se týče toho, kdy kupující zaplatí domluvenou cenu prodávajícímu a podobně.


Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist