Jak se staví sen: Prostě koupelna

JAK SE STAVÍ SEN, Řada 14, SPECIÁLY Autor:
Jak se staví sen: Prostě koupelna | Foto: FTV Prima

Ono se řekne koupelna – tak málo stačí někomu ke štěstí? Omyl. Málo to rozhodně není. Zvlášť pro člověka s tělesným postižením. A zvlášť v případě, kdy koupelna vypadá jako provizorní špeluňka. Na designéry Martinu s Lukášem čeká velká výzva. Souboj s časem i se sebou. Budou muset obrátit všechno vzhůru nohama, aby splnili sen dvěma lidem, kterým láska pomohla přežít. Užijte si poslední díl této série!

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 13. června v 17.35 na Primě.

 

Původní stav. |  Foto: FTV Prima

Zavítáme do Velvar za Josefem a o 17 let mladší Zdeňkou, kteří jsou spolu dlouhých 30 let. A stále se milují. Není větší důkaz jejich lásky než to, co společně překonali. Nejtěžší zkouškou byla zlá hra osudu před dvaceti lety. Tehdy náruživý sportovec Josef prodělal těžkou mozkovou mrtvici s následnou embolií. Josef se totiž kvůli svému postižení nedokáže obejít v koupelně bez pomoci manželky. Nevleze do vany, ani ven z ní, a sám se neumyje. Maličká, stará a studená koupelna bez potřebného vybavení není rozhodně důstojná. Proto touží po nové, funkční koupelně se sprchovým koutem místo vany. Sami na její přestavbu nemají a nikdy už z invalidního důchodu a platu poštovní doručovatelky nenašetří. Tady není důvod k váhání. Ač půjde o náročnou rekonstrukci, designéři mají touhu se jí zhostit a splnit v pěti dnech téměř nemožné. Držme jim palce.

Po rekonstrukci. |  Foto: FTV Prima

A jak se na proměnu dívají designéři Martina Pištěláková a Lukáš Lipert?

Lukáš: „Nebyla to proměna, to byla pomoc. Byli jsme s Martinou hrozně rádi, že jsme změnou koupelny nevylepšili jen estetiku místnosti, ale že jsme hlavně Josefovi snad vrátili trochu důstojnosti při osobní hygieně. Původní koupelna byla opravdu stísněná a nešikovně dispozičně řešená. Záchod, který na koupelnu navazoval, byl kdysi oddělen dveřmi, které tam už asi léta nebyly, a tak příčka s prázdnými zárubněmi jen zbytečně zabírala místo. Výzvou při proměně byl čas. Koupelna je vždy náročná, protože na malém prostoru může pracovat jen pár osob a na některé mokré procesy je třeba čekat, než vyschnou, aby práce mohly pokračovat. Barevné tóny jsme ponechali ve světlých odstínech s kontrastním řešením podlahy a nových dveří do koupelny, interiér je pro starší pár, záměrem bylo navrhnout moderní prostor, který je decentní a nesklouzne do laciné zdobnosti líbivých motivů, např. obkladů v koupelně. Chtěli jsme vytvořit pozadí pro vlastní dokončení uživateli – dekoracemi, květinami atd.“

Designeři: Martina Pištěláková a Lukáš Lipert

Designeři: Martina Pištěláková a Lukáš Lipert | Foto: FTV Prima

Martina: „Proměna byla velmi náročná časově i technicky. Vcelku dost času jsme strávili nad dispozicí, protože původní koupelna byla velmi malá a těžko se s takovým prostorem pracovalo. Velkým problémem původního stavu byla karma, vedení plynu a vytápění celého bytu starým kotlem, staré elektrorozvody. Měli jsme v důsledku toho užší pole na zásahy a vedení všech takových trubek mělo vliv na dispozice, vrtání, nábytek… Nechtěli jsme dělat nějakou super moderní a designovou koupelnu za každou cenu. Bylo totiž jasné, vzhledem k majitelům a stylu celého bytu, že vlastně největší parádu uděláme klasickou, avšak příjemnou koupelnou. Krásné na nové koupelně je okno – to tam přináší denní světlo – a zařizovali jsme ji v teplých a příjemných tónech, které jsou natolik univerzální, že se snad budou líbit všem.“

 

Těšte se na další proměnu – pomůže i vám?


A trocha statistiky k aktuální sérii

 

  • Celková částka vynaložená na všechny proměny činí 6.419.981 Kč.
  • Designéři upravili 40 místností s celkovou plochou 475 m2.
  • Nejdražší proměna (přes 770 tisíc korun) se uskutečnila v 10. dílu – v bystřickém domku se předělávala koupelna, WC, prádelna a předsíň.
  • Všechny designérské dvojice utratili zhruba stejnou částku.
  • Sponzoři pořadu věnovali do proměn hodnotu ve výši 3.919.894 Kč. Z toho nejvíce Whirpool 31 % (spotřebiče za 1,2 mil. Kč), dále Quickstep (19 %), Oresi (18 %), Koupelny Ptáček a Sapho (9 %).
  • Nejčastěji se upravoval obývací pokoj, a sice 10x, pak kuchyně 9x a předsíň 8x.

 

Zdroj: FTV Prima  |  Foto: FTV Prima


Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist