Topná sezóna se blíží: Jak co nejvíce ušetřit za vytápění?

INTERIÉR, Topení a vytápění Autor:
Vytápění | Foto: fotolia.com

Venku začíná být čím dál chladněji, což znamená, že se co nevidět blíží topná sezóna, která nám umožní chladné dny přečkat v příjemném teple. Jak si tepla užívat dosytosti, ale zároveň za něj neplatit vysoké účty?

Zvažte pořízení termostatu

Náklady za vytápění snadno můžete snížit pořízením kvalitního termostatu, který bude teplotu ve vašem bytě nastavovat tak, jak si sami zvolíte. Přes den můžete nastavit teplotu nižší, večer naopak vyšší. Jeho pořízení vás vyjde na několik set korun, přičemž ušetřit vám může až dvacet procent energie.

Vyzkoušejte reflexní fólie

Za zkoušku určitě také stojí reflexní fólie, které vám ušetří spoustu nákladů díky tomu, že jsou schopny odrážet teplo a vracet ho zpět do místnosti. Reflexní fólii zpravidla seženete za pár stovek (cena se odvíjí podle toho, kolik procent tepelné energie jsou schopny odrážet) a připevní se jednoduše za radiátor.

Vyhýbejte se dlouhému větrání

Pokud chcete za topení co nejvíce ušetřit, raději se vyhněte dlouhému větrání, které způsobí rychlé zchladnutí stěn. Raději dejte přednost krátkému, avšak intenzivnímu větrání, které místnost dostatečně vyvětrá, avšak nezpůsobí vychladnutí zdí.

Nezakrývejte topení

Častou chybou je také zakrývání radiátorů. Teplo od topení musí mít šanci volně proudit, což se nestane v momentě, pokud mu překáží oblečení, nábytek nebo cokoli jiného. Vždy se snažte o to, aby okolo topného tělesa byl dostatek prostoru a teplo mělo tak šanci vyhřát místnost.

Vytápějte přiměřeně

Další rada je naprosto jednoduchá, logická a naprosto stěžejní v případě, že chcete ušetřit náklady na vytápění – snažte se zkrátka topit tak, aby v každé místnosti byla optimální teplota. Ohřátím interiéru o 1°C se pokaždé zvýší spotřeba energií o 6 %. Přes den by měla teplota v místnosti, ve které se běžně pohybujete, činit 21-22°C, v noci by se ideální teplota měla pohybovat kolem 17-18°C.

Investujte do kvalitních oken

Jestli chcete dlouhodobě šetřit na teple, měli byste zvážit pořízení kvalitních oken, které zabrání zbytečnému unikání tepla ven z místnosti. Investice je to sice poměrně velká, nicméně brzy se vám vrátí. V případě, že je pro vás výměna starých oken prozatím nedostupná, vyzkoušejte levnější alternativu, tedy zateplení stávajících oken.

ZDROJ: setrimenergii.cz


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist