Tipy od interiérových designérů pro váš domov

INTERIÉR Autor:
Tipy od interiérových designérů pro váš domov | FOTO: rd.com

Chcete mít hezký domov a rádi byste, aby váš interiér působil co nejvíc vyváženě? Pokud zrovna nejste přeborníci v interiérovém designu, určitě vám přijdou vhod užitečné rady. A kde jinde je hledat, než u samotných interiérových designérů, kteří zkrátka vědí, jak na to. Právě teď se podíváme na osm zajímavých triků, které váš domov učiní ještě krásnějším.

Výběr vhodných barev

Interiéroví návrháři radí, aby šedesát procent místnosti vždy tvořila dominantní barva, třicet procent sekundární a zbylých deset procent akcentující barvy. U klasické domácnosti je proto dobré pro stěny použít dominantní barvu, v případě nábytku a čalounění sekundární barvu a u bytových doplňků akcentující barvy.

Výběr vhodných barev | FOTO: rd.com

Umístění obrazů

Pokud rádi svůj domov zkrášlujete pěknými obrazy, pak byste určitě měli vědět, do jaké úrovně je dobré je umístit. Podle většiny interiérových designérů spousta lidí chybuje v tom, že obrazy umisťuje až příliš vysoko. V ideálním případě by se měly všechny vaše obrazy nacházet přibližně osm až dvacet centimetrů nad nábytkem. Pokud je vzdálenost mezi nábytkem a obrazem větší, oko se často zaměří spíše na prázdné místo, nikoli třeba na krásný obraz nebo na designový nábytek.

Umístění obrazů | FOTO: rd.com

Umístění polštářů na pohovce

Polštáře na pohovce, to je klasika snad v každé moderní domácnosti. Víte ale, jak je správně poskládat? Podle názorů interiérových designérů bychom měli do každého rohu umístit jeden čtvercový polštář s výrazným vzorem, nejlépe šedesát centimetrů velký. Oba polštáře bychom měli překrýt dalším barevně korespondujícím polštářem, jenž by měl být velký asi čtyřicet centimetrů. Doprostřed bychom měli strategicky umístit ještě jeden polštář s jemným vzorem pro vyvážený design.

Umístění polštářů na pohovce | FOTO: rd.com

Umístění knih v policích

Jistě máte doma alespoň malinkou knihovničku. Pokud ano, pak vás bude jistě zajímat, jak ji přeskupit, aby na pohled působila vyváženým dojmem. Interiéroví designéři v tomto případě radí zorganizovat šedesát procent knih vertikálně a zbylých čtyřicet procent horizontálně. To údajně vytváří jakousi spontánnost a přirozenost. Horizontálně položené knihy by však měly být uloženy níže, než ty vertikální. Dobré také je celý dojem podpořit zelenou rostlinou. Neměly bychom však pro tento účel volit květiny, které spíše navodí přeplněný a rušný dojem.

Umístění knih v policích | FOTO: rd.com

Umístění zrcadla

Také zrcadlo by podle odborníků mělo mít své místo. Ideálně by se mělo nacházet uprostřed a jeho optimální velikost by měla činit sto čtyřicet centimetrů. Jestli chcete do svého interiéru vtáhnout více světla, umístěte zrcadlo naproti oknu.

Umístění zrcadla | FOTO: rd.com

Umístění nábytku a koberce

Pokud máte v obývacím pokoji velký koberec, měli byste jak koberec, pohovku, tak i křesla situovat tak, aby se celá pohovka nacházela přímo na koberci a křesla pouze jejich přední částí, zadní část by tedy měla zůstat mimo koberec. Naopak jestli máte malý koberec, pohovka by se měla nacházet mimo koberec. U křesel pak platí stejná pravidla, jako v prvním případě. Stolek v obývacím pokoji by pak logicky měl zaujmout místo uprostřed.

Umístění nábytku a koberce | FOTO: rd.com

Umístění jídelního stolu

Podle odborníků bychom se v případě pořízení nového jídelního stolu měli poohlížet po takovém, jehož šířka činí alespoň devadesát centimetrů. V případě, že se jej chystáme do kuchyně umístit napevno, měli bychom zvážit pořízení kulatého stolu a umístit jej spíše do rohu.

Umístění jídelního stolu | FOTO: rd.com

Umístění konferenčního stolku

Většina dnešních pohovek je přibližně padesát centimetrů vysoká. K nim bychom měli ideálně zvolit čtyřicet až padesát centimetrů vysoký konferenční stolek, což podle odborníků vytvoří dokonalou rovnováhu. Konferenční stolek bychom pak měli situovat alespoň čtyřicet centimetrů od pohovky.

Umístění konferenčního stolku | FOTO: rd.com

ZDROJ: rd.com  |  FOTO: rd.com


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist