Podlahové topení

INTERIÉR, Topení a vytápění Autor:
Podlahové topení

Podlahové topení

Dnešní trendy v bydlení ukazují, že podlahové topení je stále oblíbenější pro svoji komfortnost, bezobslužný provoz, ale také dokáže uspořit až 20% nákladů oproti běžným radiátorům.

 

 

 

 

 

 

Pořídíme-li si tento druh vytápění, musíme se nejprve zamyslet nad tím, zda má být určen pro primární vytápění celého objektu, nebo pouze pro navození příjemného pocitu tepla od podlahy v koupelnách, chodbách, kuchyních apod.

S tím souvisí hlavní rozdělení systémů podlahového topení.
  

Teplovodní podlahové topení

V podlaze je spirálovitě umístěna vhodná plastová trubka, která je zalita do samo-nivelačního potěru. Jednoduše řešeno. V praxi je ovšem velice důležité, aby trubka pro podlahové topení byla rozmístěna přesně podle projektu vytápění, abyste eliminovali různě teplá a studená místa na podlaze.

Velice důležitá je také izolace mezi základovou deskou a trubkami podlahového topení, aby teplo neunikalo dolů do základové desky, ale odrazilo se od termoizolační fólie nahoru do vytápěného prostoru. K izolaci podlahy se používá podlahový polystyren a roznodně se nevyplatí na izolaci podlahy šetřit. 

Výhody teplovodního podlahového topení:

nezávislost na zdroji, který bude ohřívat topnou vodu. K ohřevu vody můžeme použít plynový kotel, tepelné čerpadlo, solární panely, elektrokotel, kotel na tuhá paliva, krbová kamna s výměníkem, kotel na peletky atd. Jak vidíte, možnosti ohřevu vody pro podlahové topení jsou velmi rozmanité. Voda v podlahovém topení se ohřívá na nižší teplotu než v radiátorech. Teplota vody by neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia. To sebou nese nižší provozní náklady na ohřev vody.

Nevýhody teplovodního podlahového topení:

větší pořizovací náklady oproti elektrickému podlahovému topení nebo klasickým radiátorům. Je kladen větší důraz na izolaci podlahy.

 

Elektrické podlahové topení

Pokud rekonstruujete dům či byt a uvažujete si pořídit podlahové topení například jen v koupelně, nebo v místech kde je nemožné nebo by bylo velmi nákladné použití teplovodního systému podlahového topení, můžete využít podlahové topení elektrické. Na beton, či samo-nivelační potěr se rozmístí elektrické topné kabely a ty se pak zakryjí vrstvičkou z betonu, stěrky apod. Na takto připravenou podlahu pak můžeme umístit námi požadované podlahové krytiny. Samozřejmostí je nutná izolace podlahy stejně jako v případě teplovodního podlahového topení, abychom netopili dolů do základové desky. Topné kabely se pak napojí na elektrické rozvody a celý systém pak hlídá programovatelný termostat, kde si nastavíte vyhovující režim vytápění podlahy.

 

Výhody elektrického podlahového topení:

rychlá a jednoduchá pokládka topného kabelu a zapojení. Lze použít i v místech, kde mrzne, na chatách, vjezdech před domem, v chodníku před domem, kde se pak nemusíte starat o zametání sněhu či sekání ledu.

Nevýhody elektrického podlahového topení:

závislost pouze na jednom zdroji a tou je elektrická energie. V případě dlouhodobého výpadku elektřiny topení nefunguje. Vyšší spotřeba a vyšší provozní náklady.

 

Vhodné podlahové krytiny pro podlahové topení

Oba typy podlahového topení je vhodné použít v kombinaci s takovou podlahovou krytinou, která dobře vede teplo jakou je například dlažba nebo laminátová plovoucí podlaha.
Naopak se podlahové topení nedoporučuje pro dřevěné podlahy, koberce a PVC podlahy, protože by tam vznikaly velké ztráty, neboť tyto materiály špatně vedou teplo a špatně předávají teplo z podlahového topení do místnosti.

——————————————————————————–

Prodejci: Podlahové topení

Pokud zde chcete mít odkaz na Vaší firmu, kontaktujte nás.

Autor článku: NewLiving.cz

——————————————————————————–


Tagy: ,


 

TOPlist