Chraňte svou matraci, prodloužíte její životnost

INTERIÉR, Ložnice Autor:

Je zcela přirozené, že každý chce, aby mu matrace vydržela co nejdéle. Životnost matrace se pohybuje zhruba kolem 7-8 let, u luxusnějších typů až přes 10 let. I když se nám po těchto letech může zdát matrace stále ještě dobrá, obzvláště když nejeví známky fyzického opotřebení, s hygienickou čistotou je to horší. Prodloužit ji můžeme vhodnou ochranou matrace.

Postel je nejužívanějším místem v domácnosti. Vezmeme-li v úvahu, že prospíme až jednu třetinu svého života, doba, kterou strávíme v posteli, je tedy opravdu dlouhá. Během ní se nám odlupují částečky kůže, vypadávají vlasy, chlupy, produkujeme pot, sliny, tělní maz. A toto všechno pohlcuje naše matrace. Do toho nám sem tam ukápne trochu vody nebo čaje, odlomí se kousek pečiva či čokolády, a máme vytvořené ideální místo pro roztoče a bakterie. Jak tedy účinně bránit znečišťování matrace?

Kvalitní potah matrace je základ

Prvotní ochranou matrace, která v podstatě tvoří její součást, je matracový potah. Mezi uživatelem a jádrem matrace vytváří ochrannou bariéru, čímž zamezuje vniknutí nečistot do matrace. Při výběru matrace dbejte, aby měla potah snímatelný, pratelný nejméně na 60°C a ideálně dělitelný na dvě poloviny. To oceníte zejména při jeho údržbě – s menším kusem se snadněji manipuluje, pohodlně se vám vleze do domácí pračky, a když je špinavá jen jedna strana potahu, dáte ji do pračky, a na druhé polovině můžete klidně spát.

Některé potahy mají dokonce speciální povrchové úpravy s pozitivními účinky na hygieničnost spánku. Obsahují přírodní léčivé extrakty z keře Jojoba nebo aktivní enzymy Aloe Vera působící proti plísním a roztočům. Jiné potahy zase pohlcují a funkčně odvádějí nadměrnou vlhkost, zbavují tělo statického náboje, apod. Až budete mít pocit, že je již potah matrace značně poškozený, ale matrace ještě dobře slouží, jednoduše si můžete zakoupit potah nový.

Foto: matrace-matex.cz

Příjemný potah s přírodními výtažky Aloe Vera. | Foto: matrace-matex.cz

Chránič matrace zdvojnásobí ochranu

Další variantou, jak prodloužit hygienickou životnost matrace, je položit na ni chránič matrace, čili podložku, která se vloží mezi matraci a prostěradlo. Pro snadné uchycení má v rozích obvykle našity gumy, a je prošita vrstvou dutého vlákna. To pomáhá zajistit termoizolační vlastnosti matrace a vyrovnává případné nerovnosti.

Protože chránič pohlcuje prach a vlhkost, které by jinak vnikly do matrace, jeho důležitou vlastností je pratelnost, a to nejlépe na 60°C a více. Vyšší teploty totiž zaručeně zničí všechny nežádoucí mikroorganismy.

Na trhu jsou dostupné chrániče matrací s různými doplňkovými vlastnostmi – aktivně brání rozmnožování roztočů narušením jejich potravinového řetězce, mají antibakteriální účinky, pomáhají předcházet nadměrnému pocení, apod.

Možná si říkáte, že když máte kvalitní potah matrace, chránič je už zbytečný. Naopak! Představte si, jak při každé výměně ložního prádla manipulujete s těžkou a velkou matrací… To se dá vydržet jednou za čas, ale několikrát do měsíce? Není jednodušší pohodlně sejmout chránič z matrace, aniž byste ji museli zvedat a otáčet? Jeho praní se nestane vaší noční můrou a můžete ho hodit do pračky kdykoliv – při každém povlékání, v době nemoci i častěji.

Foto: iStock_000016832890Small

Chránič matrace užitné vlastnosti matrace nijak neovlivní. | Foto: iStock_000016832890Small

S voděnepropustnou podložkou může matrace dýchat

Další možností, jak zajistit bezpečnou ochranu matrace před nečistotami, je speciální podložka s paropropustným PUR/PVC zátěrem. Je vhodná tam, kde hrozí akutní samovolný únik tělních tekutin – pro osoby trpící inkontinencí, dlouhodobě upoutané na lůžko nebo malé děti, které se teprve učí spát bez plenky. Ocení ji také penziony, hotely či nemocnice, zkrátka všichni, kteří dbají na dokonalou čistotu lůžka.

Její obrovská výhoda je, že zabrání propuštění pouze tekutiny, nikoliv vzduchu. Matrace tedy může dýchat a nezatuchá. Navíc nebudete mít při spaní pocit, že spíte na igelitu. Samozřejmostí je pratelnost až na 95°C a antibakteriální povrch.

Správná ochrana matrace je zkrátka nezbytná pro zachování čistoty lůžka a prodloužení hygienické životnosti vaší matrace. S vhodně zvoleným potahem matrace, chráničem či podložkou bude Váš spánek klidnější a komfortnější.


Tagy: , , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist