Nakupovat nemovitost na vlastní pěst nebo s realitkou?

FINANCE, Realitní poradenství Autor:

Toužíte po snadném nákupu nemovitosti? Rozhodnutí koupit si nové pozemky nebo rovnou dům s sebou nese velkou investici, o to víc je třeba být opatrný.

Je lepší svěřit se do rukou realitky?
Bez realitky?

Jestli chcete ušetřit na provizi za realitní kancelář, musíte se připravit na to, že celé záležitosti budete věnovat hodně času. Abyste při nákupu ušetřili, je třeba pokrýt veškerá právní rizika. Ta by vás suma sumárum mohla stát víc než realitní kancelář. Je samozřejmostí, že si budete muset zjistit, zda na nemovitosti není zástavné právo, exekuce nebo věcné břemeno. Ke smlouvě se také doporučuje přizvat si právníka, aby vše proběhlo, jak má.

Realitní server vám poskytne základní informace o lokalitě a pozemcích, ale zbytek už je na vás, pokud nevyužijete služeb realitky. Pak už je třeba jen ověřovat. Osoba, která nemovitost prodává, by měla být vedena v katastru nemovitostí jako majitel. Na katastru se také dozvíte, jestli není na nemovitost vázána právní vada.

Důvěřujte a prověřujte

Ještě než podepíšete kupní smlouvu, pojistěte se smlouvou o smlouvě budoucí. Zní to možná přehnaně, ale to je „daň“ za jistotu. Majitel díky tomu může prodat nemovitost do stanoveného data pouze vám. Pro složení kupní ceny a rezervační zálohy využijte úschovu u notáře nebo rovnou v bance. Pojistíte se tak, že o peníze nepřijdete, to ani v případě, že prodejce nezaplatí daň z převodu nemovitostí. Budete tak chráněni před případným zneužitím prodejcem.

Dáte na sebe nebo na realitní kancelář?

Pokud se vám zdá, že koupě nemovitosti je na vlastní pěst oříšek, spolehněte se raději na realitní kancelář. Navštivte realitní server, který vám s hledáním realitky a nakonec i nemovitosti orientačně pomůže. Sami se rozhodujte pro realitní kancelář, která splňuje určitá kritéria důvěryhodnosti:

  • Realitka má mít zveřejněné stálé sídlo, odpovědnou osobu, provozní hodiny a oprávnění k činnosti.
  • Ukazatelem profesionality a zodpovědnosti realitky může být i doba působení na trhu. Často se jako znak spolehlivosti vydává průkaz odbornosti, což je ovšem pouze tah realitních franchis – skutečným znakem odbornosti je živnostenský list realitního makléře.
  • Nakonec určitě dejte i na první dojem z pracovníků a z místa, kde má realitní kancelář své sídlo.

Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist