Kde nejlépe zhodnotit své peníze?

FINANCE, Finanční poradenství Autor:
Finance | Foto: fotolia.com

Nechcete své volné finanční prostředky nechat ležet jen tak ladem? Využijte zajímavé nabídky spořících produktů, které zajistí pravidelné zhodnocení vašich úspor. Poradíme, jak najít výhodný spořící produkt, který splní vaše očekávání.

Co od spořícího produktu očekáváte?

Ještě před tím, než se vrhnete do zakládání spořícího produktu, je dobré ujasnit si, co všechno vlastně od něj očekáváte. Je to atraktivní úročení vašich financí, nulové poplatky za vedení účtu nebo třeba možnost mít peníze kdykoli k dispozici? Pokud už máte o ideálním spoření zcela jasno, přejděme k nabídce spořících produktů.

Vkladní knížka

Vkladní knížky jsou sice jistou, nicméně už méně využívanou formou spoření, kterou využívá buďto starší generace nebo klienti s konzervativním přístupem. Spoření prostřednictvím vkladní knížky je sice bez rizika a zaručuje jisté zhodnocení, bohužel však s velmi nízkým úročením. Vybrat si můžete vkladní knížku s výpovědní lhůtou nebo bez výpovědní lhůty, přičemž druhá varianta sebou obvykle nese nejnižší úrok.

Termínované vklady

Značně populární začínají být termínované vklady. Hlavní výhodou, která je zpravidla velkým lákadlem, je atraktivní a poměrně vysoký úrok. Vysoké úročení je však podmíněné vázaností účtu, která činí od pár měsíců až po pár let. Znamená to tedy, že uložené peníze si můžete sice předčasně vybrat, ovšem počítejte s tím, že přijdete o získané úroky. V případě termínovaných účtů proto platí, že čím větší částku ukládáte a čím déle jí na účtu ponecháte, tím vyšší získáte zhodnocení.

Spořící účty

Snad nejoblíbenější a také nejvýhodnější variantou spoření jsou spořící účty, která jsou jasnou volbou mnoha klientů. Podstatnou výhodou je značná nabídka spořících účtů, které se liší výší úrokové sazby, způsobem úročení a frekvencí připisování úroků. Spousta bank nabízí úroky obvykle kolem půl procenta, některé vám však dokážou nabídnout i atraktivnější úročení. Většina spořících účtů je bez poplatků za zřízení a vedení. Peníze navíc máte kdykoli k dispozici. Pokud je tedy kdykoli vyberete, nehrozí vám žádné sankční poplatky nebo ztráta získaných úroků. Založení spořících účtů je zpravidla bezproblémové, stejně jako celý průběh spoření.

Stavební spoření

Další možností je založení stavebního spoření, které sice má ta nejlepší léta za sebou, nicméně stále nabízí dobrou možnost zhodnocení vašich volných peněz. Založením stavebního spoření získáte celkem vysoký úrok, který je připisován ročně, a také státní podporu. Díky stavebnímu spoření navíc můžete získat i výhodný úvěr. Nevýhodou takového spoření je, že naspořené peníze včetně státní podpory můžete využít až po šesti letech.


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist