Recyklujte a postavte si dům

ARCHITEKTURA Autor:
Dům z recyklovaných materiálů | Foto: arts.brighton.ac.uk

Možná stěží uvěříte tomu, že během letošních letních prázdnin byl otevřen experimentální dům v Brightonu. A v čem spočívá zmíněný experiment? Hlavní smyslem bylo, aby bylo při stavbě využito co největší množství recyklovaného materiálu, včetně jednorázových zubních kartáčků, starých plakátů a videokazet.

Modelová stavba

Realizátoři projektu Brighton Waste House architekt Duncan Baker-Brown a Fakulta umění z Brightonské univerzity se zaměřili na zkoumání možností týkajících se výstavby domů využívající recyklovaný materiál. Zároveň hledali nové technologie, díky nimž by vznikaly nové materiály. Nová budova v Bringhtonu nyní poslouží jako modelový příklad pro zájemce o nové výrobní postupy a jejich uplatnění ve stavebnictví.

Nezvyklé obložení

Stavba je obložená zbytky dřeva a dřevotřísky. Izolace byla zhotovena z různých materiálů, například z desek KoolthermK15, nástěnných kazet naplněných použitými kazetami VHS a kompaktními disky, starých tapet a několika desítek tisíc jednorázových zubních kartáčků, které se rozdávají cestujícím v letadlech. Více než 85 % materiálů je recyklovaných a zbytek je zhotoven z nových produktů.

Důležitá je izolace

Jako izolace proti povětrnostním vlivům (větru a vodě) byla použitá spolehlivá a osvědčená paropropustná membrána DuPont Tyvek, která se instaluje nejen na zdi, ale i na střechy. Poté byl celý dům ještě zaizolován speciální membránou DuPont Tyvek UV Facade, která byla montována přímo pod čtverce z použitých koberců chránících vnější stěny před deštěm.


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist