Odhalte tajemství rekuperace

INTERIÉR, Topení a vytápění Autor:
Rekuperace | Foto: fotolia.com

Rekuperace vlastně není nic jiného než určitý druh regenerace. Jde o to, jak regenerací ušetřit, ale nezpůsobit si další komplikace. Majitel bytových prostor má neustálé dilema: otevřít okno, nebo ho utěsnit? Bude-li utěsněno, pak budeme stěží dýchat čistý vzduch, přestože třeba bydlíme v chráněné krajinné oblasti. Navíc lze očekávat, že vlhkost z vydechnutého vzduchu brzo způsobí vlhnutí zdiva a následující symbiózu s plísní. Zdá se tedy, že není nic jednoduššího než otevřít okno. V zimě se nedoplatíte a v létě vám ani chladný byt nepomůže. Chcete-li to změnit, rekuperujte.

Princip rekuperace

Rekuperační jednotka je přístroj, který pracuje s dvojím vzduchem. Z místnosti odsávaný vzduch proudí ven kolem přepážky ze speciálního materiálu. Ta umožňuje rychlý přestup tepla, příp. vlhkosti do přisávaného vzduchu, který je naopak čerpán z okolí domu a nasáván dovnitř jako čerstvý. Hlavní výhodou je oddělení obou proudů vzduchu, které zabraňuje jejich promíchávání a tím nepříjemnostem ryze hygienického charakteru. Nemusíme se obávat, že námi vydechnuté vlhkost, oxid uhličitý a bakterie se nám budou vracet. Místo větrání místnosti, které je energeticky náročné, raději včas zakoupíme rekuperační jednotku. Její velikost je samozřejmě uzpůsobena velikosti obývaného prostoru a klimatickým podmínkám.

Ohřev vzduchu zadarmo

Smysl rekuperace nejlépe pochopíme v zimním období. Vzduch odcházející z místnosti má správnou teplotu, kterou jsme docílili vytápěním, a je škoda, aby se tento cenný zdroj energie bez užitku vypouštěl ven. Ledovce kvůli tomu sice tát nebudou, ale my budeme zbytečně platit za energii. Běžná rekuperační stanice je schopna až 90 % takto unikajícího tepla použít k ohřevu vzduchu vstupujícího zvenku do místností.

Když udeří červenec

V létě máme opačný problém. Jsme rádi, že v obytném prostoru je nižší teplota než venku a doslova se zde schováváme před příliš slunečným počasím. Mnohdy využíváme k ochlazení vzduchu v místnosti klimatizační jednotky, tj. chladničky na vzduch, které spotřebovávají také značné množství energie. Rekuperace i v létě šetří energii, neboť studený vzduch z místnosti pomáhá ochlazovat přisávaný teplý vzduch z okolní atmosféry. V konečném důsledku tak ušetříme peníze za klimatizaci a zároveň máme v bytě čerstvý vzduch. Pokud si přesto budete chtít v libovolnou roční dobu otevřít okno, rekuperace vám v tom nebrání.

A co vlhkost vzduchu?

Všichni dobře víme, že nejen teplota vzduchu, ale i jeho relativní vlhkost zajišťují komfort v bytových prostorech. Moderní rekuperátory zajišťují nejen převod tepla z vycházejícího do přicházejícího vzduchu, ale díky speciálním materiálům, které tvoří přepážku rekuperátoru, a novým technologiím pomáhají stabilizovat relativní vlhkost vzduchu v místnosti. Pokud je venkovní vzduch vlhčí, než je vlhkost vzduchu v místnosti, pak dochází k převodu části vlhkosti z venkovního vzduchu do vypouštěného vzduchu. Obdobná situace nastává, pokud je venkovní vzduch příliš suchý. Pak je dosycován vlhkostí z odcházejícího vzduchu. Tím se opět snižují náklady na úpravu relativní vlhkosti v místnosti, které, jak všichni dobře víme, nejsou zanedbatelné.


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist