Dřevo pro váš krb

ZAHRADA Autor:

Během chladných podzimních a zimních dnů není nic příjemnějšího, než usadit se doma v pohodlném křesle u ohně plápolajícího v krbu, se sklenkou v ruce. Abyste ale za chladných dnů mohli pohodlně topit, je potřeba připravit si na zimu odpovídající zásoby dřeva. S kvalitním náčiním je to hračka, je ale potřeba i vše důkladně promyslet.

Jaké dřevo je nejlepší

Výběru vhodného dřeva byste měli věnovat speciální pozornost, a také se nebojte za kvalitu připlatit. Druh a kvalita dřeva výrazně ovlivňují výhřevnost, takže ve výsledku díky dražšímu dřevu protopíte často méně peněz.

Stěžejní je zejména nízká vlhkost dřeva, která by ideálně neměla přesahovat 20 %. Aby však dřevo této hodnoty dosáhlo, musí vysychat dva roky. Pro srovnání, dřevo s vlhkostí 40 % vyrobí průměrně 9400 kJ za hodinu, zatímco dřevo vyschlé na 20 % zhruba 15 700 kJ za hodinu.

Pokud jde o druh dřeviny, nejlepší je tvrdé dřevo, tedy buk, dub, jasan, habr, případně dřevo z ovocných stromů. Naopak nejméně vhodné je dřevo z jehličnatých stromů, vrby, topoly, nebo lípy.

 

Příprava dřeva

Palivová dřevo si dnes sice můžete koupit již hotové, připravené pouze ke vkládání do krbu. S ohledem na finanční stránku věci ale není od věci přiložit ruku k dílu a dřevo zpracovat svépomocí. Zakoupit můžete například metrové kulatiny, a ty pak dále zpracovat na špalky a třísky. Řezání se neobejde bez pily, ať už motorové, nebo ruční. Pokud je dřeva více, je pak vhodné si pořídit, nebo alespoň zapůjčit, štípačku dřeva, která vám výrazně ulehčí práci, neboť z nařezané kulatiny dovede snadno štípat polínka.

 

Samozřejmě ale můžete využít i sekeru, například kvalitní Fiskars jsou ostré a práce s nimi je vysoce efektivní. Ať už si ale vyberete sekery Fiskars nebo jakéhokoliv jiného výrobce, kvalitu nepodceňte. Štípání s nekvalitní sekerou je těžké trápení, i když jde jen o pár třísek.

 


Tagy: , , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist