Spotřebitelský úvěr: Na co si dát při jeho sjednávání pozor?

FINANCE, Spotřebitelské úvěry Autor:
Finance | Foto: fotolia.com

Spotřebitelské úvěry jsou stále velmi populární alternativou, která pomáhá financovat naše nákupy ve chvíli, kdy na to osobní finance už nestačí. Získat v dnešní době spotřebitelský úvěr je více méně snadné, horší je to však s jejich kvalitou. Ne každý spotřebitelák je totiž tak ohromně výhodný, jak je veřejnosti prezentován. Na co si všechno proto dát pozor?

Nabídka spotřebitelských úvěrů je v současnosti opravdu pestrá. Každý spotřebitelský úvěr se však liší výší splátek, úrokovou sazbou, RPSN, podmínkami čerpání nebo také výší případných sankcí. Stejně jako je možné nalézt v nabídce spoustu výhodných produktů, je možné narazit také na pochybné spotřebitelské úvěry, které se na první pohled tváří naprosto idylicky, ovšem realita je ve skutečnosti jiná. Pokud se chcete podobným spotřebitelským úvěrům, které vás díky své “výhodnosti” mohou klidně dovést i k osobnímu bankrotu, vyhnout, měli byste se během sjednávání produktu zaměřit na:

Důkladné přečtení podmínek a smlouvy

Před podpisem smlouvy si nejprve pečlivě prostudujte všechny dokumenty a zaměřte se zejména na úseky, které jsou psány drobným písmem. Nenechte se během čtení podmínek a smlouvy nijak tlačit a dejte si s tím klidně na čas. Je to váš úvěr, který budete splácet vy. Máte nárok získat maximum informací a blíže se s nimi seznámit.

Ptejte se na vše, co vám není jasné

Pokud během čtení podmínek a smlouvy narazíte na nějaké nejasnosti nebo budete mít jakékoli otázky, neváhejte se obrátit na pracovníka banky, se kterým spotřebitelský produkt uzavíráte. Jestli vám veškeré dotazy nebudou smysluplně zodpovězeny nebo vám určité věci budou připadat nejasné, raději se poohlédněte po jiném produktu, případně si dejte delší čas na rozmyšlenou. Také neplaťte žádné poplatky, které by po vás pracovník chtěl před podepsáním smlouvy. V případě jakýkoli pochybností zkrátka smlouvu raději nepodepisujte.

Informujte se o všech podmínkách

Během sjednávání spotřebitelského úvěru kontrolujte výši úroků, měsíčních splátek, dobu splatnosti, ale také výši případných pokut a sankcí. Zároveň také zkontrolujte, zda smlouva obsahuje všechny potřebné náležitosti. Pokud se vám nebude cokoli zdát, informujte se u pracovníka banky. Na škodu také není odnést si sebou informace domů a zkusit je porovnat s nabídkou jiných bank, které mohou být pro vás i výhodnější.

Platná smlouva se zákonem stanovými údaji by měla obsahovat: celkovou výši spotřebitelského úvěru, dobu splatnosti, výši měsíčních splátek, RPSN, úrokovou sazbu a všechny další podmínky, které se týkají například předčasného splácení, neschopnosti splácet, ukončení smlouvy,…


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist