Stavební spoření

FINANCE, Stavební spoření Autor:
Finance | Foto: fotolia.com

Kdo v dnešní době nemá stavební spoření, ten jako by nebyl. Je vhodným spořicím produktem pro všechny, kteří mají na příštích 6 let jasno, že uspořené finance nebudou potřebovat. Je zároveň ideální volbou pro ty, kteří chtějí využívat následné úvěrové produkty stavebních spořitelen. Dodejme ještě, že je to právě stavební spoření, jenž je jedním z nejdostupnějších úvěrů na bytové potřeby.

Pokud tedy usoudíte, že by pro vás mohlo být přínosné, nezbývá, než si vybrat jednu z pěti stavebních spořitelen, které aktuálně působí na našem trhu, a dát se do vyřizování. Můžeme říci, že stavební spoření zahrnuje dvě kontinuální fáze: fázi spoření a následně fázi nároku na úvěr. Další prostředky však mohou stavební spořitelny poskytovat ještě pomocí tzv. meziúvěru, což není nic jiného, než jakýsi překlenovací úvěr. Je sice méně výhodný, kompenzací ale budiž fakt, že je rychle dostupný. Meziúvěry jsou tedy určeny zejména pro ty z vás, co nemají naspořeno dostatek peněz, ale i tak chtějí své bydlení financovat.

Snad nikoho nepřekvapí, že stavební spoření má jak své kladné, tak i stinné stránky. S čím tedy počítat? Začněme nejprve s tím dobrým. Zmínku si rozhodně zaslouží nárok na úvěr na bydlení, který je pevně úročen a lze jej bez sankcí předčasně splatit, dále možnost použití peněz dle vlastního uvážení či 10% státní podpora ročně z naspořené částky. Nevýhodou pak může být již zmíněný šestiletý, nebo i delší, cyklus spoření či povinnost uzavřít smlouvu o spoření na určitou cílovou částku. Než tedy uzavřete stavební spoření, řádně si promyslete následující aspekty:

  • Pokud chcete zhodnocovat peníze, nemá významnější smysl spořit více než 20 000 korun na osobu ročně. Tomu odpovídá roční státní příspěvek 3 000 korun. Ten se ovšem od letoška snižuje na 2 000 korun.
  • Vyšší vklady jsou rozumné, pokud chcete brzy získat výhodný úvěr ze stavebního spoření a nehledíte příliš na ekonomickou výhodnost zhodnocování vkladů.
  • Ideální je spořit s předstihem a teprve po několika letech si vzít úvěr.
  • Pozor! Za 6 let se změní letopočet sedmkrát. Uzavřete-li smlouvu na konci roku, pak za 6 let a něco se letopočet změní dokonce osmkrát. A v každém načatém kalendářním roce máte nárok na plný státní příspěvek. Proto máte šanci získat až osm ročních 2 000 korun na příspěvku, samozřejmě při vkladech 20 tisíc korun.
  • Nejlukrativnější ze všeho, co stavební spoření nabízí, je šestý a sedmý vklad. Ty získáte po několika týdnech zpět.
  • O levný úvěr můžete požádat kdykoli, nejdříve však po dvou letech. Dostanete své našetřené peníze a ještě “jednou tolik” úvěrem na výhodný úrok 3,8-6 % s dobou splatnosti zhruba dvojnásobku doby spoření.
  • Překlenovací úvěr je méně výhodný. Půjčujete si v něm na vysoký úrok i ty peníze, které jste si před tím sami naspořili.

Věříme však, že když se poradíte s odborníkem, stavební spoření splní svůj účel a vnese do vašeho života a financí jen to dobré.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist