Zahradní jezírka

ZAHRADA, Zahradní jezírka Autor:
Zahradní jezírko | Foto: fotolia.com

Zahradní jezírka se u majitelů zahrad těší rok od roku větší popularitě. Jedná se totiž o kompromis mezi okrasnou vodní plochou a klasickým venkovním bazénem. Můžeme tedy říci, že zahradní jezírka představují originální propojení estetického prvku, jenž zároveň plní funkci praktickou, kdy je můžete použít mimo jiné také k osvěžení uprostřed parného léta.

Na co si ale dát při návrhu jezírka pozor?

Nejprve je třeba zvážit, kde by se mělo Vaše zahradní jezírko nacházet, a vzít přitom v potaz celkový koncept zahrady, aby se jednalo o esteticky sourodý celek. Obecně však platí, že zahradní jezírko by mělo být umístěno na slunném místě, kde se sluneční paprsky objevují minimálně pět hodin denně. Zároveň by nemělo být umístěno uprostřed volné plochy.

Jestliže toužíte po rybách, případně rostlinách, jenž by přezimovaly na dně Vašeho jezírka, poznačte si, že by jeho hloubka měla být větší, než 80 centimetrů, neboť jeho průměrná hloubka se pohybuje okolo 40 centimetrů. V souvislosti s těmito údaji platí, že čím hlubší Vaše zahradní jezírko bude, tím se zde snadněji a rovnoměrněji bude udržovat teplota vody.

A jaký typ jezírka si zvolit?

Nabídka je opravdu široká, nicméně v současné době se největší popularitě těší zahradní jezírka přírodní, koupací, folisová, plastová, ale i betonová. Vaši pozornost si však zaslouží také zahradní jezírka okrasná či jílová. Všemi jmenovanými typy jezírek se budeme blíže zabývat v dalších článcích. Kromě toho si něco málo povíme také o stavbě zahradního jezírka, o tom, jak o tuto okrasu zahrady pečovat a samozřejmě nemohou scházet ani tipy a triky, kterým rostlinám a rybám se Vaše zahradní jezírko stane vhodným útočištěm.


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist