Toužíte po záhonech plných růží?

Rostliny a zeleň, ZAHRADA Autor:
Popínavá růže – Kordes | Foto: OBI

Aby se vám tato touha splnila, začněte na to myslet už na podzim a navštivte některé zahradnictví či hobby market, vyberte vhodné sazenice a začněte sázet. A abyste se příští rok měli skutečně z čeho těšit, doporučujeme vám dodržet několik pravidel.

Kam s nimi?

Přestože růže nejsou příliš náročné na to, kam je zasadíme, tak bychom si měli ještě před jejich nákupem ujasnit, zda na ně máme vhodné místo. Většina nemocí, kterými tyto rostliny trpí, souvisí právě s nevhodným stanovištěm. Všechny růže (kromě miniaturních) běžně vysazujeme do volných půd. 

Mohou dostat úpal?

Růže potřebují poměrně hodně světla, avšak se sluníčkem to už tak horké není, proto se nehodí je vysazovat k jižně orientovaným stanovištím. Ani trvalý stín není ideální, neboť potom málo kvetou a jsou náchylnější k chorobám a napadením škůdci. Ideální je takové místo, kde budou rostliny během poledního slunce přistíněny okolní výsadbou a kde bude mírně proudit vzduch. Nejvhodnější je tedy asi jihozápad či jihovýchod zahrady. 

Žádají si humózní půdy

Růže sázíme do výživných humózních půd s dostatkem vláhy. Zároveň však nesnášejí přemokření, takže pozor na jílovité mokré půdy. Protože jim vadí i velké sucho, jsou pro ně nevhodné půdy písčité, z nichž se voda ztrácí. 

Růže nesnášejí sucho

Pokud je přesto vysadíme někam, kde je tzv. dešťový stín, musíme jim zajistit pravidelný přísun vody. V ostatních případech jim pravidelnou zálivku dopřáváme pouze po výsadbě, kdy ještě nemají vytvořený dostatečný kořenový systém. Zaléváme je ke kořenům, ne na listy, a to raději v podvečer. Dospělým rostlinám postačí přísun vody ve formě srážek. Růže mají totiž kořeny prorostlé velmi hluboko. 

Lepší jsou v květináčích

V hobby marketech můžete koupit růže prostokořenné nebo v květináčích. Ty první bývají levnější, potřebují však při výsadbě ošetřit. Pohodlnější variantou jsou tedy rostliny v květináčích.

Prostokořenné sazenice růží

Můžeme je sázet buď na jaře, nebo na podzim. Jarní výsadba je vhodná od poloviny března do konce dubna, kdy ještě rostliny moc neraší. Na podzim se do sázení můžete pustit od poloviny října do poloviny listopadu. Pokud si pořídíte na jaře růže později, nevadí. Určitě se ujmou i ty s mladými větvičkami, musíte se jim však více věnovat. Hlavně je musíte častěji zalévat, protože listová plocha odpařuje vodu a kořenový systém po výsadbě nezvládne rostlinám dodávat intenzivně dostatek vláhy.

Růže

Růže | Foto: OBI

Před samotných sázením nejdříve odstraňte suché a poškozené části rostlin. Kořeny zastřihněte na šířku dlaně, abyste aktivovali tvorbu mladých kořínků. Zkraťte také nalomené a roztřepené nebo jinak poškozené kořeny a rostliny vložte ihned do výsadbové jamky, aby kořeny nezaschly.

Kořeny se musí ve výsadbové jamce pěkně rozprostřít, takže musí být dostatečně velká. Okrasné růže jsou kultivary naočkované na podnoži. Místo, kde je srůst roubu s podnoží, označujeme jako krček a poznáme ho podle toho, že je tam dřevitá část ztluštělá. Po zasypání hlínou by toto místo nemělo být vidět.

Do jamky můžeme přidat speciální substrát pro růže. V žádném případě bychom tam však neměli přidávat žádná hnojiva a už vůbec ne hnůj, protože rostliny by mohly být napadeny houbovými chorobami. Nakonec rostliny důkladně zalijeme, aby půda dobře slehla a přilnula ke kořenům.

Růže zakoupené v květináčích

Rostliny v květináčích můžete sázet prakticky kdykoliv během vegetační sezony. Tedy od poloviny března až do poloviny listopadu. Mají už velmi dobře vyvinutý kořenový systém a přesazení do půdy pro ně není tak stresující, protože mají vlastní bal.

Nejprve odstraňte suché a poškozené části rostlin. Zastřihněte nalomené nebo jinak poškozené kořeny. Bal zlehka uvolněte, ale nevyklepávejte z něj substrát. Důležité je, aby výsadbová jamka byla přibližně o ⅓ větší, než je kořenový bal. V případě rostlin předpěstovaných v květináči vám horní část balu napoví, jak hluboko je zasadit, aby byla rovnoměrně s půdou.

Také v tomto případě můžete přidat speciální substrát pro růže. Vynechte však hnojiva nebo hnůj. Po výsadbě rostliny hodně zalijte, čímže zajistíte, že půda dobře přilne ke kořenům.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist