Rostliny a zeleň

Rostliny a zeleň, ZAHRADA Autor:
Zahrada | Foto: fotolia.com

Nádherná zahrada plná rozkvetlých rostlin a nejrůznější zeleně, to je sen snad každé správné zahradnice, která o svůj venkovní ráj dostatečně pečuje. Jenže jak toho dosáhnout? A jaké rostliny a zeleň jsou na zahradu vlastně vhodné? O tom všem si povíme v následujícím článku.

Nejprve je třeba zdůraznit, že při osázení zahrady je nutné brát v potaz některé významné aspekty – orientaci zahrady, úroveň oslunění / zastínění či velikost rostlin v dospělosti. Klíčovou roli však hraje také vkus majitele zahrady. Ten by se proto měl důkladně zamyslet nad tím, které rostliny jsou jeho oblíbené a v jakých barevných tónech by jeho zahrada měla být. Vyhne se tak případným nepříjemnostem a nedorozuměním.

Toužíte-li po celoročně zelené zahrádce, kterou Vám budou chodit všichni zvědavě okukovat, pak byste měli svou pozornost zaměřit jednak na jehličnaté a listnaté dřeviny, ale také na trvalky. Ty nádherně ozvláštní Vaši zahradu a dodají jí opravdový šmrnc, který těmto „zeleným rájům“ mnohdy chybí.

Jaké rostliny a zeleň však konkrétně zvolit?

V první řadě je třeba zdůraznit, že rovnovážný poměr opadavých a stálezených rostlin vnese do Vaší zahrady dynamiku a pestrost. Zahrada tak během roku skutečně žije, mění barvy i tvary, proměňuje se a okouzluje stále něčím novým, což je přesně to, čeho chce každý správný zahradník dosáhnout.

Mezi stálezené rostliny a zeleň můžeme zařadit například vysoké i nižší stromy, nízké až plazivé keře i kultivary netradičních tvarů nevyskytujících se v přírodě, jako jsou koule, kužely, polštáře či úzké sloupy, které zahradu dokonale ozvláštní.  Preferujete-li však rostliny a zeleň listnatého charakteru, doporučujeme zaměřit se například na vřesy a vřesovce, bohatě kvetoucí rododendrony anebo na kaliny. Z kategorie trvalek je dobré na zahradu vysadit zejména zběhovec plazivý, huseník či karafiát.

Neváhejte tedy a inspirujte se našimi tipy – nádherná zahrada snů na sebe nenechá dlouho čekat!


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist