Ploty

Ploty, ZAHRADA, Zahradní stavby Autor:
Ploty | Foto: fotolia.com

Ploty jsou vizitkou domu i zahrady, proto by jim měla být věnována dostatečná pozornost. Jaké ploty si vybrat a zvolit přitom kompromis mezi účelnou střízlivostí a originálním oplocením, které nezůstane bez povšimnutí? O tom si více povíme v dalších článcích!

Stavba plotu není tak jednoduchou záležitostí, jak se možná může na první pohled zdát. Nejprve na nás totiž čeká nelehké rozhodnutí – jaký typ plotu vlastně chceme mít? Vybírat přitom můžeme mezi ploty z nejrůznějších materiálů, a to od dřeva a kamene přes kovy až po plast či beton. Je přitom možné uchýlit se ke kombinaci těchto nabízených variant a výsledkem jsou poté velmi zajímavé ploty, které rozhodně navodí pocit bezpečí a ochrany.

Kterému z nabízených materiálů dát tedy přednost?

Od plotů obvykle očekáváme co možná nejrychlejší výstavbu a následně dlouhou životnost, aniž bychom jejich údržbě museli věnovat nadměrnou pozornost.

Kámen, kov

Nyní si však pojďme říci alespoň základní výhody a mínusy jednotlivých typů plotů. Toužíte-li po elegantním oplocení, které Vám bude závidět kdekdo, doporučujeme kamenné zídky. Ty jsou sice nižší, než běžné ploty, ovšem parády udělají opravdu hodně a hodí se zejména k moderním novostavbám. Jestliže chcete být navíc originální a sví, je dobré nechat tyto zídky osázet suchomilnými rostlinami. Poněkud náročnější jsou pak ploty kovové, v jejichž případě doporučujeme svěřit se do rukou uměleckého kováře. Nejen, že Vám navrhne plot snů, ale je také zárukou, že nebude Váš domeček obehnán nevkusnými ploty, které absolutně neodpovídají Vaší představě.

Beton

Originální možností jsou pak ploty, při jejichž stavbě se hojně užívá beton. Z betonových tvarovek si můžete vystavět sloupky, jenž lze vyplnit například dřevem či plastem. Toužíte-li však spíše po dokonalé ochraně, pak doporučujeme ploty z betonových panelů, které tento požadavek beze zbytku naplní.

Živý plot

Na závěr však nemůžeme nezmínit ještě živé ploty. Ty mohou být buď stříhané či nestříhané (tedy volně rostoucí) a představují originální a krásně vonící oplocení, které si každý správný zahradník doslova hýčká. V případě, toužíte po netradičním oplocení, ploty z vrbového proutí jsou tou ideální volbou právě pro Vás! Nyní už nezbývá nic jiného, než si vybrat a pustit se do jejich stavby. Přejeme mnoho zdaru!


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist