Pergoly a altány

Pergoly a altány, ZAHRADA, Zahradní stavby Autor:
Pergola | Foto: fotolia.com

Zahradní stavby, mezi něž můžeme zařadit také pergoly a altány, se stávají obrovským hitem posledních let. Nejen, že vytváří skvělý estetický dojem a jsou beze sporu nepřehlédnutelnou dominantou každé opečovávané zahrady, ale také mohou plnit funkci praktickou. Že nevěříte? Pak se pojďte spolu s námi s pergolami a altány seznámit trochu blíže!

Pergola je okrasná stavba lehčího rázu, kterou lze zahlédnout nejen na zahradě, ale třeba také v parku. Konkrétně se jedná o dřevěné loubí, jež sestává z několika volně stojících sloupů. V praxi lze obvykle vysledovat, že zmiňované sloupy mohou být nahrazeny za masivnější latě. Pergola je velmi často budována coby doplněk k dalším zahradním stavbám, nejčastěji ji lze však zahlédnout v kombinaci právě s altánem. Ten lze definovat jako typ ozdobné stavby, která je k vidění nejen na zahradě, ale rovněž v parku či v zámeckých zahradách. Je častým místem konání svateb a nejrůznějších oslavných ceremoniálů.

Altány jsou v podstatě přístřešky, které se v mnoha ohledech podobají pergolám, nicméně disponují poněkud složitější stavbou. Altány jsou však synonymem také pro historicky prověřené stavby, které byly vystavěny již hodně dávno, a tak není divu, že mají své pevné místo v zahradní architektuře.

Jakou funkci mohou pergoly a altány plnit právě na Vaší zahradě? Nejprve je třeba zdůraznit, že jejich zásadní význam spočívá v tom, že se mají stát okrasou zahrady, což se jim obvykle daří. V mnoha případech pergoly a altány doslova oživí Vaši zahradu. Zatímco pergoly se častěji staví poblíž domů, altány mají své místo spíše dále od obytných částí. Společným znakem obou zahradních staveb je však to, že jejich součástí bývají například krby, udírny či grily, takže přímo vyzývají k nezapomenutelným chvilkám v okruhu těch nejbližších.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist