Jak vypadá nábytek vyrobený z mořských řas?

INTERIÉR, Nábytek a vybavení Autor:
Nábytek vyrobený z mořských řas | Foto: jonasedvard.dk, steenfatt.dk

Myslíte si, že nábytek vyrobený z mořských řas je věc daleké budoucnosti nebo jen nesplnitelný sen zarytého ekologa? Pak vás možná překvapí, že ani jedna odpověď není správná. Nábytek vyrobený z poměrně netradičního materiálu se totiž díky zajímavému nápadu dvou dánských designérů stal před nedávnem skutečností. K velkému překvapení však neslouží jen na jedno použití. Výborným sluhou vám může být i po několik let.


Mořské řasy jsou obvyklou přísadou do oblíbeného sushi. V Dánsku se však používají rovněž pro výrobu účinného a odolného izolačního materiálu. Své uplatnění nečekaně nalezly i v oblasti interiérového designu. Produktoví designéři, Jonas Edvard a Nikolaj Steenfatt z Akademie výtvarného umění, totiž dali život zbrusu novému nábytku, při jehož výrobě byly použity výhradně usušené a namleté mořské řasy a papír.

Jistě vás ihned napoprvé napadne, že takový nábytek přeci nemůže nic vydržet. O to víc vás nejspíš udiví, že je to právě naopak. Všechen nábytek je totiž velice pevný, stabilní i lehký a navíc zcela bez zápachu. Vyrobený materiál je navíc biologicky rozložitelný. Znamená to tedy, že až vám produkt jednou doslouží, můžete jej použít třeba jako hnojivo.

Pro výrobu tohoto nábytku byla použita hnědá řasa z rodu Focus, sklizená z dánského pobřeží, která obsahuje alginát neboli přírodní polymer. Během vaření se z něj vytvoří lepkavá látka, která je následně schopna vyprodukovat pevný materiál. Po vysušení pak nápadně připomíná například korek. Hnědé řasy také obsahují hojné množství soli, která výborně zachovává jeho tvar. Kromě mořské řasy najdeme v produktech ještě papír. Tím ale výčet použitých surovin končí. Nenajdete v nich žádné lepidlo ani jiné přísady. Jak je to vůbec možné? Jonas Edvard vysvětluje: „Řada lidí nezná sílu alginátu, proto si často myslí, že při výrobě do směsi přidáváme i silné lepidlo, ale skutečně se jedná jen o výrobek z mořských řas a papíru.“

Zdroj: dezeen.com  |  Foto: jonasedvard.dk, steenfatt.dk


Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist