Jak vybrat květináč ?

Dekorace a doplňky, INTERIÉR Autor:
Květináče | Foto: fotolia.com

Koupit si kvalitní květináč není tak jednoduchou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na trhu je totiž v současné době k mání totiž celá řada těchto praktických pomocníků, ovšem ne všechny disponují potřebnou kvalitou. Na co si dát tedy pozor a podle jakých kritérií vybrat květináč do Vašeho interiéru?

Pěstování rostlin v rozmanitých nádobách se těšilo velké popularitě již ve starověku. Doba však již značně pokročila, a tak nyní svůj domov můžete ozvláštnit moderními květináči, které mu dodají šmrnc.

Jak vybrat květináč a přitom nekupovat zajíce v pytli?

Nejprve je třeba si uvědomit, že není květináč jako květináč. Obecně totiž rozeznáváme dva druhy květináčů – vegetační nádoby a obalové nádoby. V prvním případě se jedná o květináče, do nichž se přímo sázejí rostliny a mají drenážní otvor na spodní části. Naopak do obalovaných nádob se květináče s květinami přímo vkládají.

Foto: fotolia.com

Foto: fotolia.com

Vegetační nádoba musí být hlavně dobře odolná. Ideální je, pokud disponuje tenkou stěnou a přiměřeně velkými drenážními otvory. Jedině tak máte jistotu, že pěstování kořenů rostlin bude úspěšné. Je rovněž nutné počítat s tím, že některé druhy rostlin, jako například dracény či palmy, vyžadují během svého růstu obměnu květináče. Jiné se však po stejně dlouhou dobu spokojí pouze s jednou nádobou. Jedná se zejména o orchideje, bramboříky či azalky. V současné době ovšem velmi často platí, že čím menší květináč, tím lépe rostlina kvete, což platí například v případě agapantu.

Při výběru květináče byste měli věnovat pozornost i tomu, zda disponuje miskou na zachycení odtékající vody. Ideální je, pokud je tato miska vyrobena ze stejného materiálu jako samotný květináč. Po miskách nicméně sáhněte v případě, že květináč nechcete vložit do obalové nádoby, která je schopná přebytečnou vodu zachytit. Jestliže se ale přeci jen pro obalový květináč rozhodnete, dbejte na to, aby byl dostatečně velký a mohl tak skrýt vegetační nádobu, přičemž mezi oběma nádobami by měla zůstat mezera alespoň na tloušťku prstu.

 

Z jakého materiálu květináč vybrat?

Pro pokojové rostliny jsou vhodné vegetační nádoby z pálené hlíny. Mají totiž dostatečně pórovité stěny, které ve volném prostoru dobře odpařují vodu. Jsou-li navíc zapuštěné ve vlhčím substrátu, vnější vlhkost zase nasávají. Nevýhodou těchto květináčů je však vyšší hmotnost a s tím související zhoršená manipulace. Pokud však z nějakého důvodu netoužíte po hliněné nádobě, nezoufejte. Poměrně levnou a trendy alternativou jsou plastové květináče. Mají však stěny bez pórů, takže v nich substrát hůře vysychá a kořeny často postihuje hniloba.

Foto: fotolia.com

Foto: fotolia.com

Vybírat lze i z široké nabídky opalovaných nádob v nejrůznějších provedeních. Stále však dominují plasty či glazovaná keramika. Méně často jsou pak u nás k dostání květináče vyrobené z lýka, kovu či skla, které jsou populární v zahraničí. Nezapomeňte, že při výběru konkrétní nádoby je třeba přihlížet jednak ke druhu rostliny, která se spolu s květináčem do obalové nádoby vloží, ale také na styl a barevnost interiéru, kde se nádoba umístí.

Věříme ale, že máte-li alespoň trochu estetické cítění a necháte se námi inspirovat, výběr květináče se pro Vás stane hračkou. Přejeme mnoho zdaru!


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist