Garáž snadno a rychle

Drobné stavby, ZAHRADA, Zahradní stavby Autor:

Automobil je jedním z fenoménů dnešní doby. Není to jen dopravní prostředek, ale pro mnoho lidí i jejich miláček, který si zasluhuje náležitou péči a servis. A přitom právě automobil je výrobek, u kterého platí, že ve chvíli kdy si koupíte nový, tak jeho hodnota klesá o mnoho procent.
Pokud chceme, aby hodnota našeho automobilu s časem klesala co nejméně, nesmíme kromě šetrné jízdy a pravidelných technických prohlídek zapomenout na to, aby náš vůz měl odpovídající garážové stání. Ne každý vlastní objekt se zděnou garáží a ne každý chce investovat nemalé prostředky do stavby zděné garáže. Kromě toho po několika letech můžeme zjistit, že je nám už tato garáž malá, nebo že nevyhovuje z jiných důvodů a rozhodneme se ji přestavět či rovnou zbourat.

Ideálním řešením může být dřevěná garáž nebo přístřešek, které jsou schopny plně nahradit garáž zděnou a navíc díky velké variabilitě provedení a povrchové úpravy také z estetického hlediska významně přispět ke kráse našeho domova.

Dřevo jako přírodní materiál lahodí oku a ve spojení s kvalitním opracováním a ošetřením nátěrem plně splňuje naše vysoké nároky na trvanlivost. V neposlední řadě je garážové stání, dřevěná garáž nebo dřevěný přístřešek rychlým řešením naší potřeby „dobře ustájit našeho oře“, rozuměj náš vůz. Také odpadají záležitosti jako je úklid po zednících, problém kam složit stavební materiál a také zemní práce spojené s hloubením základů zděné garáže.

Než začneme stavět garážové stání

Pokud se rozhodneme pro stavbu garážového stání, je nejlépe začít tím, že si určíme jeho vnitřní rozměry podle rozměrů našeho vozidla. K tomu, pokud chceme být zcela přesní, můžeme použít i informace z technické specifikace vozidla, kde jsou rozměry našeho vozidla uvedeny s přesností na milimetry. Dále je třeba na místě, kde má garážové stání být, zvážit například to, zda budeme do své garáže zajíždět popředu nebo couvat a zda při zajíždění a vyjíždění budeme zatáčet.

Příprava podkladu

Dalším krokem je rozhodnutí, jakým způsobem uchytíme k zemi nosné prvky konstrukce. Pokud stavíme na travnatém podkladu, přicházejí v úvahu např. zatloukací trny nebo dnes velice moderní a žádané závrtné krinery. Tyto komponenty jsou posléze lehce demontovatelné a po demontáži se dají použít znovu. Další možností pro travnatý podklad je uchycení nosných prvků na dvojitý betonový úchyt. Toto řešení je také velice stabilní s tím, že případná demontáž si vyžádá větší úsilí.

Stavba garáže může začít

Do výše uvedených prvků namontujeme stojky, na které poté umístíme nosná ráhna, přes tato rána položíme střešní ráhna a na tyto ráhna střešní krytinu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na vzpěry mezi stojkami a nosnými ráhny. Tyto vzpěry mají velice důležitou funkci, protože slouží k „zavětrování“ celé stavby. Pokud bychom na ně zapomněli, mohla by se nám celá stavby při prudším nárazu větru nebo při větším zatížení sněhem poroučet k zemi jako domeček z karet. Při výběru střešní krytiny nám dnešní doba dává širokou škálu možností.

Jaký materiál pro střechu

Střechu lze mít i průhlednou z materiálu makrolon nebo ondex. Tyto materiály umožňují i jiné barevné varianty. Naše střecha může být i mléčná a průsvitná, může mít ale také např. jemně zelenou přírodní barvu.

Pokud bychom chtěli mít střechu co nejpodobnější taškové střeše na našem domě, zvolíme palubkový záklop, na který položíme asfaltový střešní šindel. Asfaltový střešní šindel se vyrábí v mnoha různých odstínech. Podle vzorkovníku snadno určíme odstín nejvíce odpovídající našim požadavkům.

Samozřejmostí je ošetření dřeva kvalitní impregnací a následně nejlépe dvěma vrstvami slabovrstvého lazurovacího laku a finálním nátěrem silnovrstvým lazurovacím lakem.

Pokud si na to netroufnete sami

Celkově lze říci, že pokud stavíme garážové stání, přístřešek nebo dřevěnou garáž, neměla by nám celá realizace zabrat víc, než zhruba jeden týden.

Další možností je nechat si postavit stání pro své vozidlo od odborníků. Ani zde ale není třeba slevovat ze svých požadavků na kvalitu provedení a estetické sladění se vzhledem našeho domova. Ve speciálním počítačovém programu si lze nechat vytvořit i třírozměrný model, ve kterém lze navrhnout dřevostavbu přesně podle prostorových dispozic místa, na kterém má stát. Takto navržený model může také být vložen do fotografie místa, v kterém by měl v budoucnu stát, což nám pomůže zjistit, zda je dané řešení vhodné z estetického hlediska.


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist