Co nepodcenit při koupi stavebního pozemku?

FINANCE, Před stavbou, Realitní poradenství, STAVBA Autor:
Stavební pozemek | Foto: NewLiving.cz

Máte v plánu postavit si rodinný dům, proto se nyní zaměřujete na hledání vhodného stavebního pozemku? Pokud se nechcete dopustit zásadní chyby a rádi byste, aby koupě i následná stavba rodinného domu probíhaly zcela bez problémů, je zapotřebí zaměřit na pár důležitých věcí. Které to jsou?

Právní stav stavebního pozemku

Zjistit si předem, jaký je právní stav pozemku, je důležité v každém případě a nezáleží na tom, jaký pozemek zrovna kupujete. Zajímat byste se měli především o to, kdo je vlastníkem, případně zda osoba, která vám stavební pozemek prodává, má plnou moc nebo zprostředkovatelskou smlouvu. Zaměřit byste se měli rovněž na určitá omezení, třeba na věcné břemeno, zástavní právo, …
Veškeré informace najdete v listu vlastnictví, který vám poskytne buďto Katastr nemovitostí nebo Czechpoint.

Přítomnost inženýrských sítí

Pokud kupujete stavební pozemek, v ideálním případě by se na něm měly nacházet veškeré inženýrské sítě, tedy kanalizace, vodovod, elektřina, plyn i komunikace. Všechny sítě však musí být zkolaudované a vyvedeny do pilíře na vašem pozemku. Bez toho totiž nedostanete stavební povolení. Jestli se veškeré sítě nacházejí mimo váš pozemek, je zapotřebí na pozemek přivést veškeré přípojky. V tomto ohledu je však vždy na místě konzultovat jakýkoliv váš krok přímo se stavebním úřadem nebo správcem sítě. Další přesné a aktuální informace vám vždy poskytne přímo stavební úřad ve vašem místě bydliště.

Skutečný typ pozemku

Ještě před koupí pozemku si musíte být opravdu jisti, že se jedná o stavební pozemek. To s přesností zjistíte v platném územním plánu, který obvykle naleznete na stránkách stavebního nebo obecního úřadu. V rámci platného územního plánu se také dozvíte i další podrobnosti, jako například co vše je možné na konkrétním pozemku stavět, zda se jedná o záplavovou oblast, ochranné pásmo,…

Průzkum stavebního pozemku

Určitě také není od věci prozkoumat váš budoucí pozemek po stránce radonové, hydrogeologické i geologické. To nejlépe zjistíte třeba od sousedních majitelů rodinných domů nebo přímo na stavebním úřadu. Také je dobré zjistit, zda k vašemu pozemku vede dobrá přístupová cesta a kdo je jejím vlastníkem.

Vaše první návštěva? Rozhodně stavební úřad

Pokud chcete předejít spoustě komplikacím a případným nedorozuměním, měly by vaše první kroky směřovat právě ke stavebnímu úřadu, kde vám poskytnou veškeré důležité informace. Předtím je však vhodné připravit si parcelní číslo a katastrální území stavebního pozemku. Určitě také radíme nachystat si všechny otázky, které vás v souvislosti s pozemkem napadají. Také, pokud si chcete být opravdu jisti, že na vašem vyhlídnutém stavebním pozemku lze nemovitost postavit, je dobré vyplnit „Žádost o územně plánovací informaci,“ kterou společně s půdorysem a zákresem domu na pozemku zašlete stavebnímu úřadu.


Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist