Jak vybrat nábytek do koupelny

INTERIÉR, Koupelny Autor:

Vybavit novou koupelnu není složité, ale musíme zvolit správnou posloupnost výběru i samotné instalace vybavení. Nejčastěji chybujeme v tom, že přípravy uchopíme za špatný konec – řešíme typ a barvu obkladu a sanitární keramiky, zatímco výběr nábytku a dalšího vybavení necháváme na závěr. V následujícím článku vám vysvětlíme, proč je důležité promyslet volbu nábytku dopředu, a jak na to.

Proč je důležité vybrat nábytek dopředu

Dopředu nemůžeme plánovat jen prostorové využití koupelny, ale také rozmístění vodovodních a elektrických rozvodů. Pokud kupujete nový byt, ve kterém nechcete do rozvodů zasahovat, musíte si proměřit, zda vám bude nový nábytek do koupelny pasovat. Pozor si dejte především na:

  • nižší designové umyvadlové skřínky – nemusejí pasovat na standardní výšku přívodu vody a odpadu
  • upevnění závěsných typů skříněk – je třeba připravit rozmístění kotvících šroubů a v případě měkkých, sádrokartonových stěn, připravit dopředu jejich zesílení v daných místech
  • přípravu rozmístění zásuvek a vypínačů – některé moderní skříňky jsou vybaveny vnitřní skrytou zásuvkou apod. – pro ty je třeba připravit přívod elektřiny
  • promyšlení typu osvětlení zrcadla – umístění vývodů pro osvětlení je závislé na zvoleném typu osvětlení i samotného zrcadla

Základní rady, jak na to

V koupelně platí dvojnásob, že prostor nesmíme překombinovat. Mělo by zbýt minimálně 50 % volné podlahové plochy. Je-li možnost umístit pračku a další technické zázemí jinam, udělejte to. Bez čeho se však neobejdete, je alespoň jedna koupelnová skříňka (v menších koupelnách může být pod umyvadlem) a zrcadlo. Kupujte jen nábytek určený přímo do koupelen, který lépe odolává vlhkosti. I tak je ale třeba místnost řádně odvětrávat, jinak trpí i speciální vybavení pro koupelny.

Věcná otázka: co nad umývadlo?

Jsou dvě možnosti – buď samotné zrcadlo, nebo tzv. galerku. To je skřínka určená k odkládání drobných předmětů, jako je zubní pasta, kartáček nebo holicí strojek. Galerka může být výklopná nebo klasická dvoukřídlá. Její čelní stěna mívá také zrcadlovou plochu, takže se při holení nebo malování uvidíte. Volte spíše nižší galerky, abyste si při zvedání hlavy neuhodili. Jak zrcadla, tak galerky mohou mít integrované LED osvětlení.

Stavebnicové systémy: zvolte si nábytek podle svých představ

Pokud máte v koupelně více prostoru a budete v ní ukládat třeba i ručníky nebo další věci, možná si budete chtít nábytek zkombinovat podle svého. To umožňují tzv. stavebnicové systémy. Díky nim je každá koupelna originál. Sestavy mohou být široké zhruba od 106 do 230 cm. Volit si můžete různé barvy i dekory. Skřínky se propojí krycí deskou, ve které může být zabudováno i umývadlo.

Několik tipů na závěr

Koupelnu je potřeba vybavit tak, aby odpovídala vašim potřebám i za několik let. Plánujete potomka? Pak by vám určitě měl zůstat prostor na odkládání věcí nebo přebalování. Volte především prakticky. Hitem jsou skříňky s bezúchytovými systémy, které vám usnadní práci při úklidu. Také do koupelen se už dodávají skříňky s automatickým systémem dovření, jaký známe z kuchyní. Pozornost věnujte i povrchové úpravě nábytku a volte spíše matné povrchy, na kterých nezůstává vidět každý dotek.

Pokud vybavujete celou koupelnu, můžete využít celoroční nabídku českého výrobce Sapho – slevu ve výši 20 % na všechny zakoupené produkty! Více informací najdete na Sapho.cz.


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist