Nenechte si ujít výstavu Stanislav Libenský Award 2014

Veletrhy a výstavy, ZAJÍMAVOSTI Autor:
Michaela Mertlová a její plastika Munchies | Foto: 2media

Dne 19. září 2014 byl zahájen v prostorách Art Salonu S v Tančícím domě 6. ročník studentské mezinárodní sklářské výstavy Stanislav Libenský Award. Do 14. prosince 2014 na vás tady budou čekat vždy mezi 10 až 20 hodinou vybrané sklářské objekty. Navíc zde můžete zhlédnout díla, která získala první, druhé a třetí místo v souběžně probíhající soutěži.

Na fotografii vidíte instalaci Michaely Mertlové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, která se pod názvem Munchies umístila na 1. místě. Autorka ve své práci nejen využívá různé techniky zpracování skla, ale přichází i s detailní prezentací svého díla, čímž oslovila mezinárodní porotu. Metafora mezi hravou a zábavnou žvýkačkou a pečlivě opracovaným kovem je zajímavá nejen pro odborné oko. Objekty na sebe reagují, ale jsou silné také jednotlivě.

Skvělé 2. místo udělila odborná porota australské účastnici Saře Hellsing, která se do soutěže přihlásila s dílem Moments Passed. Instalace a dílo všeobecně navozuje vzpomínání a minulost, jejichž využití bylo jedním z vysoce hodnocených prvků. Jde o mimořádně detailní práci, přinášející pocit blízkého kontaktu, zachycení dávného momentu v paměti a návrat do dávných časů. Objekty na první pohled z dálky vypadají jako kamínky, přitom jsou to pečlivě opracovaná sklíčka „téměř jako talismany“, dodává porota.

Sara Hellsing a její dílo Moments Passed

Sara Hellsing a její dílo Moments Passed | Foto: 2media

Češka Zuzana Kubelková se svou plastikou My Chemical Romance se může radovat ze 3. místa. Její dílo podle slov předsedy poroty přináší jistou ženskost, přitom je také ztělesněním exaktního a přísného v podobě využití ryze chemického materiálu. Měnící se hmota v plastice může být také chápána jako metafora neustále se měnících a přetvářejících se vztahů. Oceněný objekt působí silně technicky, navzdory tomu zůstává experimentem snažícím se zkrotit přírodu, která si přesto žije svým vlastním životem.

Zuzana Kubelková a její plastika My Chemical Romance

Zuzana Kubelková a její plastika My Chemical Romance | Foto: 2media

Velmi kladně hodnotil letošní výstavu Stanislav Libenský Award předseda poroty Reino Liefkes z Velké Británie, vedoucí oddělení keramiky a skla ve Victoria & Albert Museum v Londýně: „Co mě překvapilo na první pohled při vstupu do výstavních prostor Stanislav Libenský Award 2014 byla rozmanitost jednotlivých objektů i využitých technik. Nejde pouze o estetickou krásu. Pozornost umělců je výrazně soustředěna také na formy zpracování.


Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist