Jaké změny přinesla novela zákona o PENB?

Právo a zákony, STAVBA, ZAJÍMAVOSTI Autor:
Energetický štítek | Foto: fotolia.com

Od 1. července 2015 vstoupila v platnost novela zákona 406/2000 Sb, o hospodaření energií, jejíž návrh vláda schválila v září minulého roku. Jaké změny přinesla a co bychom měli o průkazu energetické náročnosti budov rozhodně vědět?

Co znamená průkaz energetické náročnosti?

Ještě před tím, než se blíže seznámíme s novými změnami, určitě nebude na škodu vysvětlit si, co průkaz energetické náročnosti (PENB) vlastně znamená. PENB je zhodnocující dokument, který hodnotí nemovitost z hlediska její celkové spotřeby energie v rámci standardního provozu a na základě toho jí zařazuje do příslušné klasifikační třídy (A-G). Štítek energetické náročnosti budovy v podstatě funguje na podobném principu, jako energetický štítek, který zdobí vaše domácí spotřebiče.

Seznamte se s novinkami ohledně PENB

Změn, které se týkají energetického průkazu, je samozřejmě více než dost. Pojďme se s nimi společně seznámit:

1) Každá realitní společnost bude muset nově uvádět ve své inzerci energetickou třídu prodávané nemovitosti. Pokud však majitel nemovitosti realitní společnosti ověřenou kopii průkazu nedodá, bude muset realitní kancelář označit nemovitost nejhorší klasifikační třídou G. Za neplnění povinnosti, tedy za nezveřejnění informací o energetické třídě objektu, bude realitním společnostem podle novely uložen postih v podobě finanční pokuty.

2) Každý platný PENB bude také opatřen unikátním identifikátorem, který bude Státní energetickou inspekci a Ministerstvo průmyslu a obchodu informovat o jeho unikátnosti a potvrzovat jeho pravdivost. Tímto krokem chce vláda zabránit různým podvodům spojených s neoprávněným vydáváním a používáním PENB.

3) Další novinka se týká starších objektů, které byly postaveny před rokem 1947. Pokud taková nemovitost nebyla od doby své výstavby podrobena výrazným změnám, nebude nutné v případě takovýchto objektů dodávat energetický průkaz.

4) Průkaz energetické náročnosti je vyžadován jak v případě prodeje, tak i pronájmu nemovitostí. Změna v novele se však dotkne i nedokončených staveb, u kterých bude PENB rovněž vyžadován.

5) Pokud v rámci rekonstrukce domu dojde například k výměně topení, bude nutné společně s touto změnou obnovit i PENB. Je totiž zřejmé, že s každou podobnou změnou se mění i energetická náročnost objektu a tím pádem i jeho energetická třída, která má následně výrazný vliv na jeho prodejní cenu.

Pokud chcete o PENB zjistit víc a naučit se v něm výborně orientovat, doporučujeme prohlédnout si následující příručku.

Průkaz energetické náročnosti budov (PENB)

Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) | FOTO: agenergy.cz

ZDROJ: mpo.cz, bydleni.idnes.cz, sanceprobudovy.cz  |  FOTO: agenergy.cz


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist