Zazimujte včas zahradní nábytek

ZAHRADA, Zahradní nábytek Autor:
Zahradní nábytek | Foto: OBI

Zatím nám hezké počasí stále ještě přeje, tak proč si neužít podzimního sluníčka a nedat si kávu na terase či pod pergolou. Ke své spokojenosti určitě potřebujete ale také funkční zahradní nábytek. Proč si ještě jednou neposedět v zahradním křesle nebo na houpačce? Samozřejmě si můžete dopřát zahradní relaxaci po libosti, ale počasí přesto pozorně sledujte. Plískanice se nezadržitelně blíží a vaše oblíbené zahradní křesílko by je nemuselo ocenit. A proto ho raději včas ošetřete a uložte k zimnímu spánku.

 

Stačí ho alespoň přikrýt

Všichni určitě chceme, aby nám zahradní nábytek sloužil co nejdéle, a proto o něj musíme pečovat. Na zimu je vhodné ho uložit do krytých prostor (garáže, zahradního domku apod.). U sestav menších rozměrů oceníme, pokud jde nábytek rozložit na části, které ve sklepě či garáži nebudou zabírat tolik místa. Neocenitelnou vlastností zahradního nábytku je také stohovatelnost křesel nebo židlí. V mnoha případech se dají křesílka zasunout elegantně pod stoleček, čímž ušetříme prostor a stůl může i nadále sloužit k odkládání věcí.

Skladný ratanový set

Skladný ratanový set  |  Foto: OBI

Zahradní nábytek je sice vhodné chránit před nepříznivým počasím a deštěm i během roku, ale pro většinu z nás je nereálné ho neustále schovávat. Proto postačí, když ho přikryjeme plachtou nebo speciálním krytem, který může být navíc odolný například proti UV záření a povětrnostním vlivům. Před přikrytím nábytku se vyplatí postavit jej například na palety, abychom zabránili přímému kontaktu s promrzlou a mnohdy vlhkou půdou. Uchycení plachty usnadní kovová očka, díky nimž můžeme plachtu přivázat k pevným částem.

Tuzemské dřeviny vyžadují péči

Zahradní nábytek z tuzemských dřevin vyžaduje pečlivější a častější údržbu. Tyto dřeviny totiž obsahují méně olejů a pryskyřic, a proto dřevo hůře odolává výkyvům počasí, více plesniví a častěji se objevují různé deformity (zkroucení, popraskání apod.). Masivní zahradní nábytek se zpravidla ošetřuje lazurou, která zvyšuje jeho životnost. Nátěr může mít různé odstíny. Důležité je však nábytek nejdříve omýt čistou vodou.

Ani exotické dřevo není nezničitelné

Zahradní nábytek zhotovený z exotických dřevin vyžaduje ošetření speciálními přípravky, které jste si měli pořídit současně s nákupem nábytku. Jestliže vás na to prodavač neupozornil a vy jste je nenakoupili, vše napravíte v kterémkoli hobby marketu nebo obchodě specializovaném na prodej zahradního nábytku.

Pokud ošetření zanedbáte, tak sice nehrozí žádná zvláštní katastrofa, ale nábytek ztratí svůj původní vzhled, protože se na něm pravděpodobně objeví stříbrošedá barva. Tu můžete odstranit pomocí tzv. odstraňovače šedi z dřevěného zahradního nábytku (jednodušší způsob) nebo broušením.

Důležité upozornění: V rámci údržby zahradního nábytku bychom neměli zapomenout ani na pravidelné dotahování šroubů a spojů.

Dřevěný nábytek se dá rovněž zbavit nečistot pomocí vysokotlakých čističů. Znečištěný nábytek nejprve nízkým tlakem vyčistíme a necháme oschnout. Následné nanesení impregnačního prostředku provedeme štětcem, sprejem nebo houbičkou. Impregnační prostředek povrch chrání a brání opětovnému znečištění,“ radí Jakub Najmon z OBI marketu ve Frýdku Místku.


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist