Podzimní úklid zahrady

ZAHRADA Autor:
Hrabání listí | Foto: fotolia.com

Nastávají chladná rána a mrazivé večery, odpolednímu sluníčku docházejí síly a už se mu nedaří zakrývat neúprosný fakt, že pravé podzimní dny se nezadržitelně blíží. Kromě typických plískanic a nízkých teplot však budeme zápasit také se spadaným listím, uschlými větvemi či přerostlými křovisky. Přichází tedy ten správný čas na podzimní úklid zahrady. Jak na něj? To si povíme v následujících řádcích.

Důležité je shrabat listí

V rámci podzimního úklidu zahrady byste se měli nejprve zaměřit na spadané listí. Pokud tak neučiníte, riskujete, že se na vašem doposud takřka bezchybném trávníku vytvoří nepropustná krusta, která jej udusí a tím pádem také nenávratně poškodí. Jaké jsou tedy možnosti?

Nemusíte mít žádné obavy, na trhu je totiž k dostání celá řada praktických pomocníků, kteří vám úklid listí citelně usnadní. Máte-li menší zahradu, ideální volbou budou hrábě. Volit přitom můžete mezi starou, známou klasikou, tedy kovovými hráběmi, či speciálními hráběmi, které jsou určeny právě pro shrabování listí. Ty jsou obvykle vyrobeny z hliníku či pevného plastu, takže jsou lehké. Kromě toho jsou na trhu k sehnání za přijatelnou cenu, která se pohybuje okolo 200 Kč.

Dalším účinným pomocníkem, který vám usnadní podzimní úklid zahrady, je vysavač listí. Doporučujeme po něm sáhnout zejména tehdy, jestliže se pyšníte velkou zahradou s více stromy. Pomocí něj nejprve listí sfoukáte na jednu velkou hromadu, a poté nezbývá, než zapnout zpětný chod a listí jednoduše vysát do vaku. Výhoda tohoto vysavače spočívá také v tom, že rozdrtí a zmenší objem listí až o 80%. Drť je pak ideálním základem pro kompost. Ani v zimě však vysavač listí nemusí zahálet. Využít jej totiž můžete například k odfoukávání prachového sněhu z chodníků. Budete-li si ho chtít pořídit, budete si muset z účtu vybrat okolo 1 600 Kč.

Kompostování

Kompost

Kompost | Foto: fotolia.com

Listí i rostlinný odpad ze zahrady lze poměrně efektivním způsobem zužitkovat a přeměnit ho v cenný kompost. V tomto případě byste tedy měli sáhnout například po kompaktním plastovém kompostéru, který umožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu, má horní plnění a dvířka umožňující odebrání zralého kompostu.

Tento praktický pomocník je na trhu k dostání od 1 000 Kč.

 

 

Zbavte se suchých větví

Podzimní úklid zahrady by měl zahrnovat také péči o křoviska a suché větve. Na křoviska si vezměte nejlépe motorovou kosu, která nejen, že vám značně usnadní práci, ale pomocí ní vyzrajete také na přerostlou trávu. Na uschlé a nemocné větve stromů naopak použijte řetězovou pilu, kterou lze zakoupit již od 2 000 Kč. K prořezu slabších větví vám však bude bohatě stačit lehká zasouvací pilka opatřená pohodlným držadlem. Její cena se pohybuje okolo 200 Kč.

Drtič větví

Drtič větví | Foto: fotolia.com

Aby byl podzimní úklid zahrady dokonalý, měli byste věnovat pozornost také pročišťování korun stromů. Pokud však nechcete šplhat po štaflích, doporučujeme zakoupit si teleskopické nůžky, s nimiž dosáhnete až do výšky šesti metrů. Zakoupit je můžete už od 1 800 Kč.

Nyní nezbývá, než se pustit do práce a dopřát Vaší zahradě očistu jak se sluší a patří. Věříme, že s popsanými pomocníky vám podzimní úklid zahrady půjde jedna radost!


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist