Než se zima zeptá, co dělají vaše balkonovky…

Rostliny a zeleň, ZAHRADA Autor:
Balkónové květiny – pelargonie | Foto: fotolia.com

Podzim už je v plném proudu, barvy mezi sebou soutěží, která z nich bude pastelovější, výraznější a přitažlivější. Ale my pomalu musíme myslet na to, abychom se pořádně připravili na zimu. A abychom na ni připravili také naše balkonové rostliny, které máme většinou zasazené v květináčích či truhlíkách.

Převislé muškáty klidně vyhoďte

Některé balkonovky už nevypadají úplně vzhledně, mají přerostlý kořenový bal a některé z nich od nás vyžadují tolik energie, že se nevyplatí je opečovávat během zimy. Týká se to paradoxně begonií, petunií i převislých muškátů, které jsou nejhezčí čerstvě namnožené prvním rokem, kdy se většinou udělá převis až půl metru. Proto balkonové rostliny zazimujte, ale jen některé, u nichž se to vyplatí. Ideální je z nich udělat řízky, zasadit je do substrátu a na jaře se můžete těšit z krásných zdravých sazenic. Zbylé můžete s klidným srdcem zklikvidovat a příští rok si raději pořídit nové.

Pozor na škůdce!

Nejdříve si pořádně prohlédněte balkonové rostliny, zda nenesou stopy po nějakých škůdcích. Pakliže si například domů uložíme rostlinu s molicemi, zaneřádíme si celý byt, proto je lépe ji vyhodit na kompost.

Dále musíte dávat pozor u balkonovek hlavně na virózy, které se projevují skvrnami na listech. Jsou přenosné stejně tak jako u lidí. Takže pozor! Jakmile začnete stříhat nakaženou rostlinu, přenesete virózu i na ty další.

Napadené listy molicemi

Napadené listy molicemi | Foto: fotolia.com

Jak je zazimovat?

Zazimováváme tedy pouze rostliny zdravé, které se pěstují řadu let. Jedná se například o oleandry, rozmarýn, francouzskou levanduli, vavřín, citrusy a ibišek. Nejdříve odstraníme všechny květy, které vytvářejí semena. Rostlina, když tvoří semena, má totiž tendenci dávat veškerou energii do tohoto procesu. Potom odstraníme všechny květy a listy, které jsou nevzhledné. Některé rostliny zakrátíme, zvláště ty převislé, klidně o jednu třetinu až jednu polovinu. Uvidíte, že brzy vyrostou nové výhonky.

Kam s nimi?

Je třeba vybrat světlou místnost, ale s nízkou teplotou. Můžete využít zimní zahradu, sklep s oknem, v paneláku třeba podestu v mezipatře. Teplota může klesnout klidně až k bodu mrazu, optimální je +5 °C. Někdy je lze zasypat i sněhem, který vytváří kapénkovou závlahu. Musíte však dát pozor, abyste je nepřemokřili. Zalévejte je až tehdy, když vidíte, že je povrch substrátu suchý.


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist