Několik jednoduchých triků, jak ochránit rostliny před zimou

Rostliny a zeleň, ZAHRADA Autor:
Trvalkový záhon | Foto: fotolia.com

Ačkoliv většina zahradních rostlin je schopna přežít průměrnou zimu bez větších ochranných zásahů, citlivější rostliny je vhodnější raději na zimu připravit. Mezi hlavní problémy blížící se zimy patří samozřejmě nízká teplota, ale neméně zásadní jsou teplotní výkyvy. Například popínavá růže vysázená před osluněnou jižní stěnou domu může uprostřed zimy začít rašit, citlivé výhonky však během první mrazivé noci zmrznou. V trvalkovém záhonu můžete vyzkoušet podzimní mulčování nebo vynechat podzimní řez, nadzemní část pak představuje pro kořenový systém určitou ochranu před mrazem.

Trvalky raději zakryjte

Trvalky přežívají zimní období pod zemí, do jejich podzemní části a kořenů se během podzimu soustředí všechny živiny, které rostliny potřebují k rašení na jaře příštího roku. Pokud trvalkový záhon zakryjete před zimou vrstvou mulče, bude podzemní část lépe chráněna před účinky mrazu a jemné kořínky zimu lépe přežijí. Citlivější druhy trvalek navíc zakryjte vrstvou slámy a krytem z chvojí.

Trvalkový záhon s mulčovací kůrou

Záhon zakryjte před zimou vrstvou mulče  |  Foto: fotolia.com

Mladé keře chraňte

Starší a dobře ujmuté dřeviny většinou přežijí zimu bez zvláštní ochrany. Pokud některé výhony, případně jejich vrchní části zmrznou, odstraníte je až na jaře. V prvních letech je však třeba citlivé keře před chladem dodatečně chránit. Celý keř vyplňte slámou a chvojím a vytvořte kompaktní hmotu a zpevněte ji provázkem.

Ještě lepší ochranu představuje tzv. indiánské týpí z pevných bambusových tyček svázaných nahoře a přetažených jutovým pytlem upevněným na konstrukci vázaným drátem.

Okrasné trávy zahřejte

Nekrásnější druhy okrasných trav jsou domovem ve stepních regionech teplejších oblastí světa a je třeba je chránit před mrazem, aby nevymrzly citlivé tkáně. Koncem podzimu proto všechny listy svažte tak, aby tvořily jakýsi stan nad vlastním trsem. Listy jemně zakruťte a svažte provázkem. V případě potřeby můžete ještě trs zakrýt chvojím nebo pro rostlinu vytvořit obal ze slámy.

Cibule a hlízy uložte k přezimování

Řada cibulovin a hlíznatých rostlin (např. narcisy, tulipány, krokusy, sněženky, hyacinty) přežívá spolehlivě v zemi, pokud jsou vysazeny ve správné hloubce a na drenážní vrstvě. Jiné druhy však musíme na podzim ze země vyjmout (např. jiřiny a mečíky). Vyňaté hlízy nechte nejprve oschnout, a později z nich odstraňte zbytky půdy. Přes zimu je uskladněte v suchém sklepě při teplotě kolem 4–5 ºC. Riziko vzniku hniloby omezíte uložením na vrstvu písku.

Jiřiny

Jiřiny musíme na podzim vyjmout ze země  |  Foto: fotolia.com

Na růže nezapomeňte

Divoké a jednou kvetoucí růže většinou přežijí zimu bez významnějších škod, pro jistotu však můžete podobně jako u záhonových a šlechtěných růží použít vrstvu mulče nakopčenou kolem kořenového krčku a zakrytí chvojím. Pnoucí růže ochráníte vpletením chvojí do větvoví nebo ještě spolehlivěji obalením celé rostliny slaměnou rohoží, která ji chrání před podzimními mrazy a vysušujícími větry. Nepoužívejte v žádném případě plastové fólie, které brání cirkulaci vzduchu a v nichž by se rostlina cítila jako ve skleníku.


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist