Co byste měli přes podzim udělat na své zahrádce?

Rostliny a zeleň, ZAHRADA Autor:
Drtič větví | Foto: fotolia.com

Léto skončilo, podzim je tady. Pro všechny zahrádkáře jako každý rok čeká důležitý úkol – převléct svou zahrádku do podzimního kabátu. A právě teď, kdy počasí všem zahrádkářům ještě přeje, přichází pravý čas zahájit veškeré zahradní práce, které zahrádku perfektně připraví na navazující období. Jakou péči je nezbytné vaší  zahrádce dodat, aby i nadále byla vaší okrasou?

Péče o trávník

Během podzimu je zapotřebí dostatečně upravit váš trávník – dobře jej posekat (ovšem ne příliš nízko), nedostatky opravit dosetím trávy, ošetřit ho chemických přípravkem proti zimním plísním a následně ho nadopovat správnými živinami. Záleží samozřejmě jen na vás, zda se vydáte cestou chemických přípravků nebo povrch pokryjete domácím kompostem. Nezapomínejte také na pravidelné shrabování listí, které následně ukládejte do kompostu.

Péče o záhony

Všechny vaše záhonky pečlivě zryjte, důkladně zbavte nežádoucího plevele a půdě dodejte živiny v podobě kvalitního kompostu.

Sběr úrody a nová výsadba

To, co vám zahrádka nadělila v podobě jablek, hrušek a dalších plodů, pečlivě sesbírejte. Také právě v tomto období zahajte výsadbu některých rostlin (třeba narcisů), cibulovin a některých druhů ovoce i zeleniny (třeba česneku, zimního salátu,…).

Péče o stromky a rostliny

Poté, co jsou stromky po sklizni připravené k prořezu, proveďte všechny potřebné úpravy, po nichž budou dřeviny před zimou mnohem lehčí. Nemocné nebo uschlé stromky vykopejte společně s kořeny. Také nezapomeňte na své květiny. Pokud máte na své zahrádce květiny, kterým zima nesvědčí, uschovejte je doma, aby vám nepřemrzly. Všechny rostliny, které vám na zahrádce zůstanou, pravidelně zalévejte. Jakmile totiž přijde mráz, rostliny nebudou moci vodu přijímat.

Péče o zahradní potřeby

Ještě před prvními mrazíky je dobré uklidit několik vašich zahradních nezbytností. Předně vypusťte vodu z hadic, kohoutků a uzavřete přívod vody. Hadice poté uschovejte do suchého místa. Také veškeré květináče pečlivě očistěte a uschovejte na suchém místě uložené dnem nahoru. Nezapomeňte rovněž vylít vodu ze sudů a obrátit je stejně jako květináče – dnem nahoru.


Tagy: , , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist