8 osvědčených triků, které ocení každý zahrádkář

ZAHRADA Autor:
Zahrada | Foto: fotolia.com

Péče o zahrádku pokaždé vyžaduje spoustu času i úsilí. To bezpochyby ví každý vášnivý zahrádkář, který se snaží své milované zahrádce poskytnout to nejlepší. Proč si ale práci kolem zahrádky trochu neulehčit? Pokud i vy rádi zahradničíte, ale zároveň jste zcela otevřeni šikovným trikům, které vám vše alespoň trochu usnadní, pak si nenechte uniknout užitečné rady od expertů z The Family Handyman.

Zaveďte si zápisník

Zní to možná trochu zvláštně, ale odborníci z The Family Handyman doporučují vést si zápisník, do kterého budete uvádět veškeré informace spojené s vaší zahrádkou – kdy a kde jste zakoupili pěstované rostliny či stromky, jakou potřebují péči a podobně. Nedílnou součástí by měly být i vámi nafocené fotografie. Na první pohled se to zdá spíše jako zbytečné, ovšem nikdy nevíte, kdy se vám detailní evidence bude hodit.

Zaveďte si zápisník. | Foto: rd.com

Odlehčete těžké květináče

Květináče naplněné až po okraj hlínou samozřejmě něco váží, což při jejich zvedání a přesunování zaručeně pociťujete. Pokud je chcete výrazně odlehčit, stačí květináč do jedné třetiny až poloviny naplnit pěnovou výplní, kterou překryjete kouskem látky, a následně půdním substrátem. Pro ještě větší snížení hmotnosti použijte substrát s vermikulitem a rašeliníkem.

Odlehčete těžké květináče. | Foto: rd.com

Zajistěte bezpečnou přepravu rostlin

Každá jízda autem dá všem převáženým rostlinám pořádně zabrat. Jak? To snad ani nemusíme popisovat. Řešení je však ještě jednodušší, než se může zdát. Postačí jen do kufru umístit žebřík a pod něj plastovou plachtu, díky nimž budou rostliny při přepravě v absolutním bezpečí.

Zajistěte bezpečnou přepravu rostlin. | Foto: rd.com

Zvýrazněte stupnice srážkoměru

Málo čitelná stupnice na srážkoměru dokáže potrápit mnohé zahrádkáře. Pokud se k nim řadíte také, stačí vzít na pomoc tekuté potravinářské barvivo, které vlijte do spodní části srážkoměru a po nějaké době jej vyprázdněte. Jakmile zaprší, tekutina nabyde barevný odstín, díky kterému bude měřidlo mnohem čitelnější.

Zvýrazněte stupnice srážkoměru. | Foto: rd.com

Vytvořte si odkládací plochu na kolečku

Při práci na zahrádce je často zapotřebí více věcí najednou – třeba zemina, rostliny k zasazení a řada zahradních pomůcek. Pro zeminu je umístění zcela jasné, kam ale s tím ostatním? Odpovědí je odkládací plocha vyrobená ze dřeva, kterou umístíte na své kolečko. Následně jí jen zajistíte šrouby a zarážkami po stranách, které zabrání jejímu klouzání. Poté budete mít vše potřebnosti hezky po ruce.

Vytvořte si odkládací plochu na kolečku. | Foto: rd.com

Pomocí síťoviny ochraňte cibulky rostlin

Jestli chcete cibulky svých zasazených květin ochránit proti nezvaným zvířátkům, pak určitě umístěte na záhon síťovinu, kterou je možné na jaře odstranit nebo ji na místě ponechat po celé vegetační období.

Pomocí síťoviny ochraňte cibulky rostlin. | Foto: rd.com

Chraňte zahradní pomůcky proti velkému znečištění

Během práce na zahrádce vždy dochází k zašpinění všech pomůcek, které při běžných činnostech používáte. Pokud chcete značnému znečištění, kterého se pak hodiny zbavujete, předcházet, máme pro vás skvělý tip. Stačí na lopatku, rýč a další nezbytnosti aplikovat silikonový sprej nebo teflonové mazivo, díky nimž se stane odstraňování špíny hračkou.

Chraňte zahradní pomůcky proti velkému znečištění. | Foto: rd.com

Zabraňte šíření podzemních kořenů

Podzemní kořeny rostlin se obvykle rozšiřují tak rychle, že než se nadějete, máte je ve všech koutech vaší zahrady, což později může přinést řadu nemilých komplikací. Pokud chcete právě tomuto scénáři zabránit, vsaďte na plastový kyblík, kterému pomocí nože odstraňte dno. Poté jej do země vsaďte společně s rostlinou, kterou jím důkladně obkličte.

Zabraňte šíření podzemních kořenů. | Foto: rd.com

 

Zdroj: rd.com  |  Foto: rd.com


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist