Umíte zavařovat v mikrovlnné troubě?

RECEPTY Autor:
Mikrovlnná trouba | Foto: fotolia.com

Zatím jste to ani nezkoušeli? Nevadí. Pustíme se do toho společně. Obecně platí, že v mikrovlnné troubě můžete zavařovat vše, co zavařujete klasicky ve vodní lázni. Může jít například o okurky, kompoty, houby, marmelády či dokonce o hotová jídla. Jakmile budete mít jasno v tom, jaké pochutiny si vlastně chcete zavařit, nezbývá, než se pustit do práce.

Jak na to?

Nejprve ovoce i s nálevem, který doporučujeme utvořit podle vlastní receptury, naplňte do sklenic až po okraj, a to tak, aby pod víčkem zůstalo volných asi jen 5 milimetrů. Následně sklenice důkladně uzavřete pomocí šroubovacího víčka. Pak na otočný talíř umístěný v mikrovlnce vložte plastovou misku, kterou používáte například také pod květináče. Právě ona totiž zachytí nálev v případě, že obsah sklenic překypí. Poté nezbývá, než připravené sklenice rozložit na misku, nastavit rovnoměrný výkon a začít se sterilizací.

Jak dlouho sterilovat?

Pomůckou vám může být následující tabulka, která prozradí nutný výkon a čas pro sklenice o objemu 720 mililitrů:

Výkon 700 W = 6 minut/1 ks
Výkon 750 W = 5 a 1/2 minuty/1 ks
Výkon 800 W = 5 a 1/4 minuty/1 ks
Výkon 850 W = 5 minut/1 ks
Výkon 900 W = 4 a půl minuty/1 ks

Ovšem pozor! Výše uvedené časy platí pouze při sterilizaci jedné sklenice. Máte-li v úmyslu zavařovat jich více najednou, musíte čas vynásobit počtem kusů (například: 4 sklenice při 700 W x 6 min. = 24 minut). Sklenice o objemu 370 mililitrů v mikrovlnce vlníme po dobu tří minut. Sklenice o objemu 450 mililitrů pak o minutu déle.

Zavařeniny

Zavařeniny | Foto: fotolia.com

A na závěr…

Jakmile bude sterilizace ukončena, sklenice z mikrovlny vyndejte, utáhněte víčko, obraťte a po dobu pěti minut nechte stát dnem vzhůru, aby se uvnitř vyrovnala teplota. Na závěr doporučujeme napsat na štítek datum, čas a dobu sterilizace. Poté sklenice uložte do chladného prostoru. Tím je vaše dnešní zavařování u konce. Nezbývá, než si při zítřejším obědě pochutnat na připravených dobrotách.


Tagy: , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist