Jak se staví sen: Šťastní smolaři

JAK SE STAVÍ SEN, Řada 14, SPECIÁLY Autor:
Jak se staví sen: Šťastní smolaři | Foto: FTV Prima

Štěpánkovi žijí v domě starém zhruba padesát let. I přes životní překážky jsou normálně fungující rodina. Aby rodinu uživili, musí se oba rodiče pořádně otáčet. Magda pracuje jako pekařka a manžel je policista. Pracují na směny, a tak se doma občas doslova střídají. Mají spolu 4 děti, dvě holky Janu a Magdu a dva kluky Honzu a Matěje. Dvakrát za sebou se jim podařila dvojčata, a jsou v kraji tak trochu raritou. Starším dvojčatům je 12 let, mladším 4 roky. Podaří se jim proměnou nastartovat nový život a trávit více času spolu?

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 14. března v 17.35 na Primě.

 

Příběh Štěpánkových je příběhem velké rodiny, kde vedle sebe sousedí dvě generace. Postihla je sice nemoc syna, ale to rodinu ještě více semklo a vypadá to, že se jim podařilo nad nemocí zvítězit. Na rekonstrukci domu kvůli tomu však nezbýval čas ani energie. Teď by se konečně rádi pustili do práce a pomoc designérů by přišla vhod. Jejich snem je společný obývací prostor s velkým stolem. Malý Matěj by měl zase radost z nového pokojíčku.

Původní stav. |  Foto: FTV Prima

 

Štěpánkovi jsou pozitivní smolaři. Život jim neustále chystá drobnější či větší překážky. Oni se je snaží zvládat s humorem a pozitivně. Rodinu zasáhla před dvěma lety nemoc malého Matěje. Tomu byla zjištěna vzácná kloubní choroba. Rok byl upoután na invalidní vozík a pobýval v léčebně. U Štěpánkových je také problémem to, že na sebe rodina už nemá tolik času. Chybějí společné aktivity, společná jídla, společný čas, který tmelí rodinu. Brzy rovněž oslaví výročí vztahu, proměnu tak berou i jako dárek k dalším společným létům.

V domě se rodince žije dobře, ale jak se rozrůstají, společné prostory jim vyhovují stále méně. Sami si s tím nevědí rady a v návalu práce a starostí o děti jim nezbývá čas, energie, ani peníze. Pokojíček mladších dvojčat by si zasloužil zásah našich designérů. Ze stropu spadla omítka a nábytek je zděděný po starších dvojčatech. Jediné, co kromě rodinných fotek chtějí v interiéru ponechat, je obraz, který maloval starší syn.

Po rekonstrukci. |  Foto: FTV Prima

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Marek: „Původní stav umožňoval pořádně se ´vyřádit´. Dispozice domu byla jasná a hned nás napadaly možnosti, jak proměnu uskutečnit. Poté se samozřejmě vše dopilovávalo, ale první nápady vznikly již na místě. Stropy a stěny jsou však křivé, takže se zabudovaným nábytkem jsme se museli poprat, aby zapadl tam, kam bylo zamýšleno. Největší výzvou bylo splnit očekávání 4letých dětí, které jsou ve svých soudech a vystupování nekompromisní a dají to člověku jasně najevo. Vzniklá atmosféra je úplně jiná, optimističtější, což jistě „smolařská“ rodina uvítá. Zvětšil se také počet úložných prostor. A výrazně se vylepšilo osvětlení. Odpočinková zóna v obývacím pokoji je na správném místě i se správnou pozicí TV vůči sedačce. Osobně mám nejlepší pocit z provedení dětského pokoje. Je to účelné, jednoduché a přitom esteticky vydařené. Rekonstruovali jsme pouze 3 místnosti domu – vstupní halu, dětský pokoj a obývací pokoj. Proto bych dále doporučil, aby se vybourala příčka mezi kuchyní a obývákem a změnila celá kuchyň.“

Designeři: Andrea Hylmarová a Marek Povolný

Designeři: Andrea Hylmarová a Marek Povolný | Foto: FTV Prima

Andrea: „Byla to moje první práce s Markem, takže jsme potřebovali trochu času na to, abychom se sladili mezi sebou. Prostorově problém nebyl, dispozice zůstala stejná. Stylově jsme však hledali déle. Marek přišel se žlutou pro děti a já s tyrkysovou do obýváku s jídelnou. Docela jsme se trápili s nerovnými zdmi a s mnoha vrstvami předchozích nátěrů. Ve všech místnostech jsme také hodně postrádali světlo. Proto jsme výběru osvětlení věnovali dost pozornosti. Zariskovali jsme a vytvořili modernější interiér. Moc mě potěšil i nápad na řezanou grafiku s motivem kreseb od dětí. U dětí jsme hodně řešili pojetí spaní, protože požadavkem byly oddělené postýlky. Cítili jsme ale, že dvojčata nikdy tak úplně oddělit nelze, takže jsme postýlky přece jen nechali trochu u sebe. Odstranili jsme i malý psací stůl a nahradili ho větším, který bude vyhovovat i dětem školního věku. Nábytek jsme řešili výrobou na míru. Souhlasím s Markem, kuchyň potřebuje proměnu jako sůl! A pak určitě dobudovat druhou koupelnu v patře.“

 

Těšte se na další proměnu – pomůže i vám?


V příštím díle uvidíte

V dalším dílu uvidíte, jak se dá skoro v padesáti začít znovu, a když tomu máte krásný obývák a kuchyni, hned je život lepší.

 

Zdroj: FTV Prima  |  Foto: FTV Prima


Tagy: , , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist